AstroPI – počítačový kód žáků ve vesmíru

Stalo se tradicí, že se žáci sekundy navštěvující volitelný předmět Hrátky s robotikou zapojují do projektu AstroPI – Mission Zero. Projekt vyhlašuje Evropská kosmická agentura (ESA). Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jsou v rámci tohoto projektu umístěny dva počítače Raspberry PI nazvané AstroPI, které mohou žáci využít. Úkolem žáků bylo vytvořit program, který zobrazil pozdrav astronautům a pomocí senzorů změřil aktuální vlhkost vzduchu na vesmírné stanici.

Žáci se v rámci projektu seznámili s populárním programovacím jazykem Python, naučili se jak vypsat text na displej nebo nakreslit obrázek a jak pomocí senzorů měřit různé veličiny. Pro ladění svého programu měli k dispozici softwarový emulátor tohoto počítače.

Kód, který splňoval požadovaná kritéria, byl na 30 sekund spuštěn přímo na ISS ve vesmíru. Žáci poté dostali certifikáty podepsané italskou astronautkou Samanthou Cristoforetti, která je právě v těchto dnech na ISS v rámci Expedice 67 (od 30. 2. 2022). Na certifikátu je uvedeno, kdy byl kód ve vesmíru spuštěn a na mapě vyznačeno, kde se zrovna ISS nacházela. Pro žáky je to ideální motivace, aby se o vesmír a jeho průzkum začali blíže zajímat.