Studenti Jiráskova gymnázia uspěli při záchraně medvěda

Jednalo se sice jen o medvěda plyšového, ale zase byl jeho zachráncem robot. Tři týmy našich studentů se o víkendu 25. – 26. 6. 2016 zúčastnily mezinárodní robotické soutěže Robotic Day v Praze. Do soutěže se letos přihlásilo 204 účastníků ze 7 zemí se 132 roboty, soutěžilo se v osmi disciplínách.

Tým ButterPower (Martin Stuchlík a Šimon Prudil, oba studenti kvarty) soutěžil právě v disciplíně Bear Rescue (Záchrana medvěda), v kategorii Bear Rescue Beginner (kit) obsadil krásné první místo a v kategorii Bear Rescue Advanced (kit) místo třetí. Druhý tým Preclíci (Jana Možíšová a Markéta Dvořáková, studentky kvinty) se v kategorii Bear Rescue Beginner (kit) umístil na místě druhém. V této disciplíně je úkolem robota najít v bludišti medvěda a zachránit ho, tj. dopravit ven z bludiště. Úloha není tak jednoduchá, jak na první pohled vypadá – pro roboty je velkým problémem medvěda najít a jednoduché není ani vymyslet, jak medvěda uchopit.

Třetímu týmu Sršňáci (Jan Pikman, Vojtěch Balcar a Adam Brychta), který soutěžil v disciplíně Ketchup House, se tolik nedařilo a skončil ve středu startovního pole. Získal ale cenné zkušenosti a určitě bude na příštím ročníku bojovat o lepší umístění a do skladu dopraví co nejvíce plechovek kečupu, což je cílem této disciplíny.

Jsme rádi, že se našim studentům daří i ve velké konkurenci na takové soutěži, kde navíc není žádné věkové omezení, takže soutěžili i se staršími studenty a vysokoškoláky. Robotika naše studenty baví, je to však finančně dosti nákladná záležitost, které se můžeme věnovat díky podpoře vedení gymnázia i Nadace Jiráskova gymnázia. Naše aktivity byly také podpořeny grantem Královéhradeckého kraje a darem náchodské firmy ATAS elektromotory Náchod a.s. Děkujeme!

 

image_printTisk