Septima B na přednášce Nerozlučná dvojice bratří Čapků

V prostorách Knihovny Barunky Panklové v České Skalici nás minulý čtvrtek 18. května uvítal jeden ze současných předních čapkologů u nás, Hasan Zahirović. Během své přednášky nás velmi poutavě seznámil s nepříliš známými momenty života jednoho z největších českých spisovatelů 20. století, od přiblížení jeho rodiny až po některé opomíjené, avšak o to překvapivější díla nezařazená do povinné literatury. Výklad doplňovala výstava edukačních panelů s mnoha fotografiemi, která vhodně zasadila už řečené do uceleného obrazu rozmanitého života bratří Čapků.

Do České Skalice se celá třída dopravila mírně zpožděným linkovým autobusem, což však náladu nijak nezhoršilo. V knihovně se nám dostalo velmi vřelého přijetí následované již zmíněnou přednáškou. Od vyjmenování nejzásadnějších životních etap Karla Čapka se pan Zahirović dostal k podrobnějšímu popisu rodinné situace s mnohými odbočkami k souvisejícímu místopisu. Následovalo menší povídání o filozofii bratří Čapků doložená na příkladech známých i už pozapomenutých děl. V závěru přednášky jsme mohli klást své dotazy, a tak jsme se dozvěděli také zajímavý životní příběh samotného pana Hasana Zahiroviće plný mnoha bohulibých skutků k připomenutí sourozenců Čapkových. Celá přednáška utekla jako voda, a tak už nezbývalo než se rozloučit a vyrazit na zpáteční cestu. Kvůli husté dopravě jsme se do Náchoda vrátili o půl hodiny později, než bylo v plánu, což však naštěstí nikomu příliš nevadilo.

Celkově se nám akce velice líbila, bylo to opravdu velmi pěkné zpestření celého týdne a milé obohacení výuky češtiny. Rádi jsme poznali pana Zahiroviće a doufáme, že naše setkání nebylo tím posledním.  Možná, že to příští bude už „v terénu“ v jednom z koutů našeho kraje, který je tolik spjat právě s Karlem Čapkem i jinými významnými spisovateli. Každopádně vřele děkujeme za celou exkurzi, moc jsme si to užili!

Za septimu B

Tobiáš Mazura

 

image_printTisk