MŠ Jaromír a zábavná chemie

Projekt Zábavná chemie do MŠ pokračuje i v novém školním roce.  Společně se studentkami z 2. B jsme ve čtvrtek 25. 10. 2018 navštívily mateřskou školu Jaromír v Úpici. S dětmi jsme na začátku procvičily jejich dosavadní znalostí a zaměřily jsme se na zákonitostí živé a neživé přírody.

Povídaly jsme si o kyslíku, rostlinách, zvířatech, pracích prostředcích a dostaly jsme se až k dopravní výchově. Náš oblíbený pokus „Semafor“ jsme si nechtěly nechat ujít a děti byly z něho nadšené. K úspěšnosti pokusu pomohla i jejich kouzelnická zaříkávadla. Díky jejich pomoci jsme dokázaly proměnit vodu ve víno, vyrobit pokaždé jinak barevnou tekutinu nebo demonstrovat fontánu. Nechyběli faraonovi hadi, sloní zubní pasta, Aladinova lampa atd. Děti nám u jednodušších pokusů asistovaly a dokázaly před svými vrstevníky vystupovat. Každý pokus byl jiný, něčím zajímavý a potlesk malých školáčků nás pokaždé povzbudil a zvýšil sebevědomí.

A co nám tento projekt ještě přinesl? Díky tomuto projektu se několik studentů našeho gymnázia dozvědělo víc o chemii, prakticky si vyzkoušelo experimenty a dokázalo je prezentovat před dětským publikem.  Studentky se vždy na tato představení pořádně připravily a trému nechaly za dveřmi. Naučily se pracovat s dětmi a porozumět jim. Všechna naše vystoupení v mateřských školách měla vlastní příběh, a proto sklidila nejen u dětí, ale i u jejich učitelek velký úspěch.

Děkuji Janě Duchatschové, Zdíše Matyskové, Veronice Staňkové a Aničce Venclové za pomoc při realizaci poslední letošní chemické show pro mateřské školy, kterou jsme mohly uskutečnit díky podpoře Královéhradeckého kraje prostřednictvím SRPDŠ při Jiráskově gymnáziu.