Den otevřených dveří

Letos se jako již tradičně každý rok uskutečnil na Jiráskově gymnáziu v Náchodě „Den otevřených dveří“. 16. ledna 2020 se v odpoledních hodinách otevřely prostory školy pro veřejnost. Každoročně se sem chodí dívat stovky lidí z blízkého okolí. Tento den je možností pro všechny, ať už pro budoucí studenty či prarodiče se zvídavými vnoučaty, nahlédnout pod pokličku výuky na jednu z nejznámějších středních škol v kraji.

Škola byla vystavěna po rozhodnutí městského zastupitelstva v roce 1896. Budova byla poté slavnostně otevřena 8. září 1901. I po tolika letech prostory školy působí velkolepě, žádnému páru očí neunikne velké schodiště. Mezi architektonické krásy stavby patří také aula, ve které, právě během dne otevřených dveří, pan ředitel Pavel Škoda promluvil k návštěvníkům o průběhu studia a zodpověděl případné dotazy.

Hned po vstupu do školy se rozlila příjemná atmosféra. Studenti francouzského jazyka si v přízemí připravili malou kavárnu, kde bylo k dispozici občerstvení v podobě kávy a zákusků. Pokud nejste na sladké, tak jste si mohli dopřát jednohubky od španělského oddělení. Otevřená byla i slavná školní kantýna, která je žákům denně plně k dispozici.

V prostorách chemických laboratoří se návštěvníci mohli podílet na jednoduchých chemických pokusech za pomoci a dozoru studentů a profesorů. Ve třídách biologie bylo připraveno zkoumání “malých světů” pomocí mikroskopů. Návštěvníci se také mohli podívat na robotický kroužek a 3D tiskárnu v provozu. Náladu doplňoval i zpěv sborečku pod vedením pana Vlastimila Čejpa. Výtvarná učebna ve druhém patře nabízela možnost podívat se na práce žáků i vyzkoušet si oblíbenou uměleckou techniku-enkaustiku. Na místě vznikala nová umělecká díla. Věcí k vidění bylo mnohem více, v podstatě každý, z osmiseti návštěvníků, kteří v ten den přišli do školy, našel něco, co ho zaujalo.

Bára Ježková

image_printTisk