Rozhovor se "španělským" olympionikem Vojtou Čuhaničem: "Klíčem k úspěchu je pravidelnost"

Vojto, dovol mi, abychom ti pogratulovali k úspěchu, kterého jsi dosáhl v Konverzační soutěži ve španělštině a poděkovala za reprezentaci školy. Víš, že tvoje vítězství v krajském kole a šesté místo v kole celostátním je nejlepším výsledkem v historii naší školy?

Děkuji za gratulaci, výsledky mě velice potěšily. O tom, jak se umístili studenti Jiráskova gymnázia v minulých ročnících, jsem neměl ani tušení, nikde jsem to nehledal. Jestli je to tak, jsem potěšen dvojnásob.

A co myslíš, že je klíčem k tvému úspěchu? Mnoho lidí tvrdí, že online výuka nebyla příliš efektivní a že se toho studenti mnoho nenaučili. U tebe to vypadá, že je to přesně naopak, protože ten úspěch přišel právě po dvou letech strávených z velké části v online režimu.

Dle mého názoru je jediným klíčem k úspěchu pravidelnost. Nejsem žádný genius a ani si nemyslím, že mám nějaký velký talent. Za úspěchem se vždy skrývá spousta práce. Pokud se chcete naučit jakýkoliv jazyk rychle a efektivně, musíte se mu každý den vystavovat. Na internetu existuje mnoho materiálů k učení a také možností, jak mluvit s rodilými mluvčími zdarma. Jak se říká – kdo hledá, najde. Tohle je přesně to, co jsem během celé online výuky na každodenní bázi dělal.

Dnes je díky internetu spousta možností, jak se jazykům každý den vystavovat, přesně jak píšeš. Uměl sis před třemi lety, kdys‘ se španělštinu začínal, představit, že budeš tak daleko? A měl si od začátku jasno, že chceš dělat španělštinu?

Na základní škole jsem se intenzivněji věnoval angličtině, němčina mě moc nebavila. V prváku jsem bral španělštinu pouze jako další předmět ve škole. Ale ke konci školního roku se to zlomilo, určitě i díky paní učitelce Pavlíčkové. Španělština mě uchvátila, nejenom jazyk, ale i španělská kultura. Na začátku jsem myslel, že naučit se španělsky, bude rychlovka. Čím jsem však dál, tím víc vidím, co ještě neumím…

Jaké jsou tvoje plány se španělštinou do budoucna? Chtěl bys španělštinu studovat a myslíš, že ji využiješ v profesním životě?

Stále nejsem úplně rozhodnutý jakou vysokou školu vyberu, přikláním se ke studiu ekonomie v kombinaci se španělštinou. V osobním životě mám plán navštívit Latinskou Ameriku, zejména Argentinu a ještě lépe tak poznat místní kulturu. Doufám, že se mi podaří vysokou školu vystudovat a budu moci své poznatky ze španělštiny uplatnit ve svém budoucím zaměstnání.

Vojto, nezbývá než ti popřát hodně štěstí jak ve studiu, tak v osobním životě. Přeji ti, aby skvělé životní zážitky byly spojené se španělštinou a aby ti umožnila vše co máš v plánu. Děkuji ti za rozhovor.

image_printTisk