Návštěva institucí EU se zástupci Evropské komise v ČR

Ve dnech 26. – 28. června 2018 odjelo 11 studentů Jiráskova gymnázia spolu se svým doprovodem prof. Jiřím Diviškem v rámci studijního pobytu (díky Pražskému mezinárodnímu maratónu) do „hlavního města“ Evropy do centra Evropské unie Bruselu.

Po přesunu z letiště Zaventem jsme se ubytovali v hotelu nedaleko hlavní budovy Evropské komise Berlaymontu.

Odpoledne jsme zde byli přijati mj. českou eurokomisařkou paní Věrou Jourovou, s níž proběhla zajímavá debata. Večer jsme strávili prohlídkou historického jádra hlavního města Belgie – navštívili jsme Královský palác, náměstí Grande Place, prohlédli si ikonu Bruselu Čůrajícího chlapečka nebo ochutnali vyhlášené hranolky a vafle.

Ve středu dopoledne po vydatné snídani směřovaly naše kroky do další budovy Evropské komise Charlemagne. Tady nás přivítala vedoucí oddělení českého tlumočení paní Hana Jungová, se kterou jsme diskutovali na téma mnohojazyčnosti v EU.

Po obědě v řecké restauraci jsme měli možnost prohlídky Muzea evropských dějin v blízkosti Evropského parlamentu. No a ani večer jsme nezaháleli a metrem se vydali k symbolu Bruselu k Atomiu.

Čtvrtek dopoledne patřil návštěvě Evropského parlamentu, kde jsme se setkali s europoslancem panem Tomášem Zdechovským. Pan Jan Rebrina z návštěvnického oddělení EP nám následně vysvětlil fungování EU, její hlavní orgány a úkoly a měli jsme možnost nahlédnout do hlavního zasedacího sálu.

V odpoledních hodinách jsme se přesunuli na letiště a odletěli zpět do České republiky.

Studijního pobytu se zúčastnili studenti a studentky JG – Markéta Zeisková, Sabina Jirmanová, Miloslav Novotný, Josef Mrázek, Tomáš a Radek Jansovi, Martin Červíček, Ivan Kotlan, Antonín Staněk, Matyáš Falta a Jakub Divišek. Po celou dobu nám byl milým průvodcem pan Viktor Vágner – zastoupení Evropské komise v ČR, kterému chceme za smysluplný studijní pobyt poděkovat.

Jiří Divišek.