Průmyslová revoluce v terciích

Na konci dubna proběhly v terciích tematické mezioborové dny týkající se průmyslové revoluce. Nezvyklé spojení fyziky s dějepisem doplněné o tvořivou část v muzeu a procházku na zámecký kopec obohatilo nejen žactvo, ale i vyučující. Ve škole studenti nejprve ve skupinách hledali informace o parním stroji a jeho tvůrci Jamesovi Wattovi pomocí různých indicií. Za správně vyřešené úkoly získali část parního stroje. Tu mohli důkladně prozkoumat nejen pomocí malého parního stroje, který se nachází v gymnaziální fyzikální sbírce, ale i díky fundovanému vedení paních profesorek Škodové a Vondřejcové. Po rozpohybování tohoto převratného vynálezu následovalo zamyšlení nad důsledky, které společnosti, přírodě, ale i vědě tento vynález přinesl.

Následovala tvořivá část pod vedením muzejní edukátorky. Mladí vynálezci a vynálezkyně pracovali na trojrozměrném modelu svého převratného objevu, který by mohl nějakým způsobem usnadnit naše životy. Objevovaly se různé nápady, některé stroje se dokonce mechanicky pohybovaly, jiné byly zpracovány vysoce umělecky. Vznikl přístroj na uklízení, skládání šatstva, zalévání květin a vynález – perpetuum mobile – které mělo odtučňovat lidi, z tohoto tuku vyrábět hamburgery, kterými by se oni lidé opět živili, aby se mohli nechat znovu odtučnit.

Náš tematický den jsme ukončili na zámecké vyhlídce, odkud jsme mohli pozorovat, jak se Náchod díky průmyslové revoluci rozvinul a co všechno to přineslo do jeho infrastruktury a architektury.

image_printTisk