Exkurze do společnosti DSA

Komu by se chtělo sedět v pondělí ve škole? Nám, zájemcům o letectví z řad nižšího i vyššího gymnázia, rozhodně ne. A tak se osm z nás vydalo 11. března spolu s panem prof. Preclíkem na exkurzi do letecké společnosti DSA do Hradce Králové. V sedm hodin jsme vyrazili z Náchoda a po půl deváté dorazili na místo určení, kterým bylo hradecké letiště. Tam proběhlo přivítání a krátké představení činnosti samotné společnosti. Zároveň jsme se dozvěděli od ing. Jana Klazara (Flight Operations Director, Chief Flight Instructor), co obnáší proces získání pilotní licence, který je zdlouhavý a finančně dosti náročný. Věnoval se nám a ochotně na dotazy odpovídal i ředitel letecké školy ing. Michal Šťastný.

Potom jsme se rozdělili do dvou skupin. První si šla prohlédnout letecký simulátor, na kterém jsme si dokonce zkusili zalétat. Zjistili jsme, že práce pilota není jednoduchá a vyžaduje velkou zodpovědnost. Druhá polovina si prohlédla jednotlivé hangáry, servis a kompletní zázemí společnosti. Následně se obě skupiny prostřídaly. Firma je vybavena nejmodernějšími technologiemi, vyškoluje piloty z celého světa (v době naší exkurze zájemce z Burkiny Faso) a jak tvrdí na svých stránkách „Naučíme Vás létat … s čímkoliv … od kluzáku až po Boeing či helikoptéru“.

Po krátké pauze na svačinu jsme se přesunuli k tamější nemocnici, do areálu Letecké záchranné služby, jejíž vrtulníky provozuje právě společnost DSA. Měli jsme štěstí a helikoptéru zastihli na místě. Zhlédli jsme vybavení vrtulníku, mezi které patří i přístroj LUCAS provádějící srdeční masáž místo zdravotníka. Je až neuvěřitelné, že do tak malého prostoru, jaký ve vrtulníku je, dokáží dostat to, co do běžné pozemní sanitky, a navíc věci pro specifické zásahy z podvěsu. Během prohlídky přistála v areálu další helikoptéra, tentokrát LZS z Liberce. S tou jako pilot přiletěl pan Daniel Tuček, jeden ze členů představenstva celé společnosti. Myslím, že to svědčí o tom, že v DSA pracují samí fajn lidé, když i CEO společnosti létá jako běžný pilot. Za chvíli musel vrtulník ovšem odletět k zásahu, tak byla prohlídka předčasně ukončena. Jen díky tomu jsme ale viděli, jak rychle od ohlášení zásahu jsou schopni odletět. Celá exkurze pro nás byla obrovským zážitkem a přinesla nám spoustu nových informací.

Jakub Váňa