Když už na školní výlet, tak do Rumunska

Když už na školní výlet, tak do Rumunska

Ve dnech 5.-14.6. navštívilo 18 studentů gymnázia pod vedením učitele přírodopisu Jana Ježka rumunské pohoří Banát. Smyslem celého pobytu bylo seznámit se s nádhernou přírodou v oblasti dunajské soutěsky, dále pak poznat naše krajany a šetrnou turistikou i přispět k záchraně mizející komunity banátských Čechů se svébytnými zvyky, tradicemi, mentalitou, kulturou a archaickou češtinou.

Šlo o výlet nejen v prostoru, ale i v čase. Návštěvníka Banátu nutně zaujme různorodá mozaika sestávající z políček, luk, pastvin a mezí, propojená hustou sítí cest a pěšin. Je to typ krajiny, která u nás s kolektivizací venkova nenávratně zmizela. Bohužel tradiční vesnická společnost se dnes v Banátu rychle rozpadá, mladší a dynamičtější lidé odcházejí, vesnice se vylidňují a krajina, po desetiletí obdělávaná a pasená, už začíná pustnout a zarůstat. Za dvacet let bude Banát vypadat úplně jinak.

Výlet nám z organizačního hlediska pomáhali zajistit lidé ze společnosti Dovolená v Banátu s podporou neziskové společnosti Člověk v tísni, o. p. s.. Nejdříve jsme se dva dny pohybovali v divoké přírodě národního parku Soutěska řeky Nery.  Nezapomenutelným zážitkem byly zejména starověké stezky z dob římské kolonizace tesané do skal nad divokou řekou, vodopády s travertinovými jezírky a hluboké pralesy. Celá soutěska má na délku zhruba 30 km a její zdolání bylo i slušným sportovním výkonem. V dalších dnech jsme pěšky doputovali do Rovenska, české vesničky, která je malebně položena na hřebenu hor v nadmořské výšce 800 m.n.m. Odtud jsme zamířili nejhezčí částí Banátu do další české vesnice Gernik, kde jsme u krajanů přenocovali. Následoval sestup přes krásnou krasovou plošinu do obce Svaté Heleny a přesun na základnu v odlehlé vesnici Eibentál v Tisovém údolí. Z mnoha dalších zážitků stojí za zmínku průchod rozsáhlou jeskyní Ponicova k vodní hladině Dunaje s následnou lodní vyjížďkou v soutěsce Železných vrat a výstup na vyhlídky a skalní stepi nad Dunajem. Největší vytrvalci na závěr vystoupali na vrchol Domogled nad termálními lázněmi Baile Herculane, kde jsme před odjezdem v sirné vodě spláchli pot i špínu uplynulých dní.

Pro přírodovědce bylo velkým zážitkem setkání s mnoha vzácnými druhy rostlin i živočichů, které z české krajiny úplně vymizely. Koukol polní, orchideje, dvoumetrové užovky stromové, roháči, vzácní tesaříci či desítky druhů motýlů, něco podobného lze u nás vidět jen výjimečně. Ze studentů se stali poutníci, kteří s batohem na zádech nachodili desítky kilometrů a prošli velkou část jednoho z nejkrásnějších koutů Evropy. Daleko od signálu mobilních operátorů, místo koupelny řeka a místo počítače večery u ohně. Dlouho budeme vzpomínat na malebné české vesničky se svéráznými krajany, kteří dokázali vyrvat z rumunské divočiny kousek krajiny jak z Ladových obrázků. Napřesrok jedeme znovu!

–  fotoreportáž z expedice lze zhlédnout na bohemiaorientalis.cz