Technické kroužky 2023/24 - nabídka pro žáky

Technické kroužky 2023/24 - nabídka pro žáky

Baví tě technika nebo si chceš vyzkoušet, jestli tě bude bavit? Neváhej, o technicky zdatné absolventy se firmy perou. Kdo se bude věnovat technice, tak si vlastně celý život „bude hrát“ s nejrůznějšími hračkami, a právě to si můžete vyzkoušet v jednom z našich technických kroužků. Pro školní rok 2023/24 nabízíme následující technicky zaměřené kroužky – váš věk nehraje roli, od primy po 4. ročník, každý bude mít šanci si na kroužku najít to co, co ho zaujme.

Přihlášky pomocí formuláře do 15. 9. 2023.

Pro vyplnění formuláře musíte být přihlášeni do školního Google účtu (prváci a primáni se ještě tento týden dozví jak). Pokud máte zájem o více kroužků, vyplňte pro každý kroužek formulář znovu. Kroužky se většinou konají od 14.20 do 16.00, ale je to na dohodě s vedoucím. Označte prosím všechny dny, kdy byste na kroužek mohli chodit.

 

Robotika I

Ideální kroužek pro ty, kdo s robotikou nemají žádné zkušenosti. Budete stavět nejrůznější modely/roboty z Lego Mindstorms EV3 nebo VEX IQ a naučíte se je ovládat. Pokud si chcete hrát se šroubky a matičkami, můžete využít i „kovových“ stavebnic WeeeMake. Na zájemce čekají dvě robotické soutěže – Robotiáda v BrněRobosoutěž ČVUT v Praze.

Další informace a reportáže z různých akcí kroužku na https://www.gymnachod.cz/pro-rodice/studentske-aktivity/roboticky-krouzek/,
dotazy na RNDr. Jan Preclík (preclik@gymnachod.cz
), kabinet IKT, 1. patro

 

Robotika II

Robotika nejen pro pokročilejší – stačí, když např. znáte z domova nějakou robotickou stavebnici nebo jste chodili na volitelný předmět Hrátky s robotikou. Můžete si hrát se stavebnicemi Lego Mindstorms EV3, VEX IQ nebo VEX V5 i s pokročilejšími stavebnicemi MakeBlock a WeeeMake. Na zájemce také čekají experimenty s umělou inteligencí a strojovým učením – roboti DJI Robomaster S1, autonomní autíčka na platformě nVidia JetSon Nano, dron RYZE Tello a spousta dalšího. Svoje projekty můžete vyzkoušet na nejrůznějších soutěžích, například Robotický den MFF UK, Robotic Arena ve Wroclawi, prezentovat na veletrhu kutilů Maker Faire v Praze nebo přehlídce Středoškolské odborné činnosti.

Další informace a reportáže z různých akcí kroužku na https://www.gymnachod.cz/pro-rodice/studentske-aktivity/roboticky-krouzek/,
dotazy: RNDr. Jan Preclík (preclik@gymnachod.cz), kabinet IKT, 1. patro

 

Kroužek 3D tisku a modelování

Zjistíte, jak vymodelovat nejrůznější tvary s využitím různých programů – od těch nejjednodušších pro naprosté začátečníky (TinkerCAD, SolidWorks for Kids) až po profesionální programy od firmy Autodesk (Fusion 360, Inventor). Dále se naučíte ovládat jednu z našich 3D tiskárem a vytisknete spoustu věcí, a třeba i barevně.

Další informace a reportáže z různých akcí kroužku na https://www.gymnachod.cz/pro-rodice/studentske-aktivity/krouzek-3d-tisku/,
dotazy: Ing. Dalibor Vích (vich@gymnachod.cz), kabinet IKT, 1. patro

 

Konstruktérský a modelářský kroužek

Baví tě stavět, modelovat, něco vytvářet nebo si jen hrát a závodit? Na kroužku si budeš moci hrát s nejrůznějšími modely – od dálkově ovládaných aut kategorie MiniZ (máme i profesionální závodní dráhu, na které se parádně jezdí) přes venkovní terénní i silniční auta v měřítku 1:10 až po nejrůznější robotické hračky (DJI RoboMaster, RYZE Tello, robotické koule Sphero a další…). Některé modely můžeš ovládat i přes FPV brýle z vlastního pohledu. 

Můžeš ale i stavět, například robotickou ruku, továrnu na stole, inteligentní dům a spoustu dalšího. Také můžeš využít 3D tiskárny, CNC frézku, vyřezávací plotter nebo gravírovací/řezací laser pro svoje projekty.

A nebo můžete zkonstruovat a vypustit i svoji vlastní raketu – Czech Rocket Challenge.

Další informace a reportáže z různých akcí kroužku na https://www.gymnachod.cz/pro-rodice/studentske-aktivity/modelarsky-krouzek/,
dotazy: Mgr. Zdeněk Rozinek (rozinek@gymnachod.cz), kabinet IKT, 1. patro

 

Studentský klub ARDUINO

Zajímá tě elektrotechnika? Pak se připoj ke Klubu Arduino! Jedná se o volnočasový  kroužek pro všechny kutily. Centrem dění v Klubu je právě Arduino. Tím není nic jiného, než takový velmi jednoduše programovatelný „počítač“ s mnoha praktickými možnostmi využití.

Nebojte se, není třeba nic znát předem, vše si postupně osvojíme. Zkrátka vhodné jak pro úplné začátečníky v branži, tak i pro ty zkušenější programátory a elektrotechniky – vážně! V rámci kroužku si budeš moci třeba vytvořit vlastní semafor, piánko, měřič vzdálenosti nebo i věštící kouli ;-).

Všechny nasbírané zkušenosti z práce s Arduinem se ti jistě vyplatí i do budoucna, zvláště pokud plánuješ zůstat v oblasti elektrotechnologií. Zároveň bude v Klubu prostor i na jiné vlastní větší projekty, je zde i příležitost vypracovat SOČ v daném oboru.

A na závěr můžete zkonstruovat a vypustit i svoji vlastní raketu – Czech Rocket Challenge.

dotazy: Tobiáš Mazura (mazuratobias@gymnachod.cz)

 

Studentský klub MODERNÍ IT A POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOST

Několik velkých IT firem nabízí podporu studentů při jejich dalším vzdělávání v oblasti moderních IT technologií a počítačové bezpečnosti, např. Avast, AlefNula, NÚKIB a NKCB, Cisco, ČVUT a VUT… Podpora spočívá v poskytnutí odborníků – buď živě nebo formou webináře, kteří vás seznámí s určitou oblastí IT, zapůjčení HW (např. Sharkie, http://prototypcz.cz/) nebo starších profi serverů a routerů od Seznam.cz apod., kde se můžete naučit, jak zabezpečit síť, sledovat síťový provoz atp.  A účastnit se různých projektů jako například https://www.kyberchod.cz/home.

Další aktuální oblastí je AI a její aplikace, například odborník na AI Roman Neruda z AV (https://www.cs.cas.cz/staff/neruda/details/cs) v rámci projektu 100vědců. Máme i moderní stavebnice pro hrátky se strojovým učením, např. DJI RoboMaster nebo nVidia JetSon Nano.

Nejedná se tedy o kroužek jako takový – který by vedl učitel a pravidelně se scházel, ale ideální by bylo, kdyby se našla parta studentů, kteří by měli chuť se společně scházet, každý z nich něco ví a předal by to ostatním a společně by se mohli posouvat dál.

image_printTisk