Semifinále Juniorského maratonu

O PRSA

Ve středu 25. dubna se naši studenti zúčastnili semifinále Juniorského maratonu. Letošní rok se za Královéhradecký kraj přihlásilo 15 týmů, takže konkurence byla velká, zároveň to však přinášelo výhodu postupu dvou prvních družstev na Pražský mezinárodní maraton.

Pro ty, kteří nevědí, o jakou akci se jedná, jsou určeny následující řádky.

10členný tým sestavený ze 3 děvčat (musí běžet 3., 5. a 7. úsek) a 7 chlapců musí absolvovat maratonskou trať 42,195 km. Na každého vyjde úsek 4,2 km, který běží na okruhu 800 m v centru Hradce Králové. My ostatní máme běžce stále na očích a můžeme je vydatně povzbuzovat.

Jelikož to byla již naše druhá účast (v loňském roce jsme nakonec skončili na 2., tehdy nepostupovém, místě), věděla alespoň část týmu, do čeho jde. Ale i ti, pro které to byla letos premiéra, nejsou na poli vytrvalostního běhu žádní nováčkové, a tak se vydala do Hradce Králové silná sestava, byť jsme chvíli pochybovali, zda se vůbec všichni sejdeme.

Na první úsek jsme obsadili benjamínka týmu Tondu Staňka, který ačkoli je studentem teprve kvarty, obstál v poli o hlavu vyšších soupeřů a svůj úsek doběhl zhruba vprostřed startovního pole. Štafetu předal Tomášovi Jansovi, který nezapřel, že Police nad Metují je Mekkou vytrvalostních sportovců.

Následoval první dívčí úsek, kterého se ujala Sabina Jirmanová z 2. A. Sabina podobně jako oba předchozí borci nevěděla, co  ji čeká, ale i ona svoje běžecké kvality potvrdila a nenápadně jsme se ve startovním poli probojovávali vpřed.

Na dráhu vbíhá Míla Novotný a s časem 14:48.1 nakonec zaběhl 6. nejlepší čas v konkurenci 160 závodníků.

5. úsek připadl Markétě Zeiskové. Škoda, že je Markéta už maturantka, protože za rok nám její výkon bude chybět.

Do druhé půlky závodu díky vynikajícím výkonům předešlých běžců vbíhal Pepa Mrázek současně s běžcem na 3. pozici. V tu chvíli znervózňujeme, protože má brzy běžet Kamila Šimková, která jakožto multifunkční student našeho gymnázia stihla ještě v dopoledních hodinách absolvovat krajské kolo fyzikální olympiády. Nakonec dorazila včas a svůj úsek zaběhla výborně.

8. a 9. úsek patřil Kubovi Diviškovi a Radkovi Jansovi a po jejich doběhu bylo jasné, že bojujeme o postup do Prahy!!!

Teď měl nezáviděnou pozici nový člen týmu Matyáš Falta a bylo potřeba, aby velký náskok jednoho kola, který jsme získali zejména díky Radkovi, udržel. Studenti rychnovského gymnázia nám však přichystali nemilé překvapení, když na poslední úsek vyslali borce, jenž zaběhl 3. nejlepší čas závodu.

S pomocí vlastních sil i vydatnou pomocí skoro nás všech, kteří jsme ho vehementně povzbuzovali, Matyáš nakonec takřka o prsa 2. místo uhájil, a můžeme se tak poprvé v dějinách Jiráskova gymnázia zúčastnit Pražského mezinárodního maratonu, který se koná příští neděli 6. května.