Robotický den: 3×1., 1×2., 1×3.

Robotický den v Praze pořádaný Matematicko-fyzikální fakultou UK je největší soutěží amatérských robotů v České republice. Jde o dvoudenní mezinárodní soutěž, které se letos zúčastnilo 209 robotů z 9 zemí, 100 týmů a 375 soutěžících. Studenti Jiráskova gymnázia se této akce pravidelně účastní, letos s fantastickými výsledky – 3x první místo, 1x druhé a 1x třetí v různých disciplínách.

Příprava na takovou soutěž znamená minimálně několik měsíců vymýšlení jak soutěžní úlohu splnit, konstruování i opětovného rozebírání a přestavování robotů a jejich programování. V minulých letech jsme soutěžili především v kategoriích KIT, které jsou určeny pro roboty postavené ze stavebnic, letos poprvé se studenti přihlásili i do „otevřených“ kategorií, kde mohou být pro konstrukci robotů použity jakékoliv materiály a součástky.

V den soutěže sedm statečných studentů a jejich vedoucí vyrazilo ráno do Prahy. Odstěhovat veškeré potřebné vybavení není nic jednoduchého – letos to znamenalo 10 krabic o celkové váze kolem 80 kg. To vše vlakem, autobusem, metrem, …

Naše pracoviště po příjezdu… … a po několika hodinách usilovné práce 🙂

Soutěž se konala v Kongresovém centru s krásným výhledem na panorama Prahy, soutěžící ale neměli moc času výhled obdivovat, protože se celou sobotu, první den soutěže, konaly zápasy základních skupin. Po celodenním klání všichni naši roboti postoupili do finálových jízd druhého dne. Už to lze považovat za velký úspěch.

Tým DRT ve složení Miroslav Jarý a Kurt Hartmann soutěžil v disciplíně Puck Collect – sbírání puků. Na hřišti spolu soupeří dva roboti a jejich cílem je sbírat puky dané barvy (rozmístěné náhodně po hřišti) a odvézt je do své cílové oblasti. Kromě sbírání puků je třeba se vyhýbat i protivníkovu robotu, za narážení do něj je diskvalifikace pro nesportovní chování. Tým DRT zvítězil jak v kategorii stavebnic, tak i v otevřené kategorii, kde ve finále porazil robota týmu z Technické univerzity v Bruselu.

Tým Pondondon (Jakub Foglar a Ondřej Šatný) s robotem Paddingdon zachraňoval medvěda z bludiště (Bear Rescue KIT) – měli najít na hřišti plyšového medvídka a vyvézt ho z bludiště ven. Po urputném boji, kdy ve finálovém pavouku narazili i na druhý tým našeho gymnázia, po zásluze zvítězili! Věkově šlo o nejmladší tým z našeho gymnázia – oba dva jsou žáky tercie. Jejich druhý robot Gandalf pro disciplínu robotické minisumo tolik úspěšný nebyl, ale také postoupil do play-off.

Studenti kvinty Kryštof Veverka, Evheniy Vorokhta a Dominik Rufer z týmu Abyss soutěžili se svým robotem Jarvis v disciplíně Toy CleanUp – úklid hraček. Úkolem robota je na hřišti posbírat kostky a roztřídit je podle barev do správných přihrádek, aneb „robot uklidí hračky po nepořádném dítěti“. Na hřišti se vyskytovalo mnohem více kostek, než jsme čekali (cca 60), a tak se tato úloha ukázala pro nás jako velice obtížná. Druhé místo je proto pro tým velkým úspěchem. Se svým druhým robotem Ranger studenti soutěžili také v záchraně medvěda (Bear Rescue). V kategorii stavebnic se jim stal trochu osudný finálový pavouk, ale třetí místo je také potěšilo. V téže disciplíně, ale s roboty libovolné konstrukce, byli nejlepší, ale ne první. Kvalifikačními koly prošel jen jejich robot, a protože neměli soupeře, pořadatelé bohužel první místo neudělili (pravidla jim to umožňují), jen vyhlásili tým Abyss za nejlepší tým této kategorie.

Děkujeme našim studentům za výbornou reprezentaci gymnázia, určitě nelitují spousty hodin strávených při přípravě na soutěž (někteří na svém robotovi pracují již druhým rokem), získané zkušenosti za to určitě stojí. Jsme rádi, že se robotice a technice obecně na Jiráskově gymnáziu daří, kromě robotických kroužků mohou studenti navštěvovat i kroužek modelářský, elektrotechniky, Arduino, 3D tisku, chemie, … To vše by nebylo možné bez nadšených vedoucích z řad učitelů a také bez pomoci sponzorů – především firmy Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce, která již třetím rokem naše aktivity výrazně podporuje (v rámci projektu „T Generace – technici pro budoucnost“ podporuje vedoucí technických kroužků a založila cestovní fond, ze kterého hradí cesty na soutěže, startovné atp.). Modelářský kroužek podporuje také firma Škoda Auto.