Robosoutěž ČVUT pro ZŠ

Pražské ČVUT každoročně pořádá robotickou soutěž pro základní školy, kde soutěží roboti postavení ze stavebnice Lego Mindstorm EV3 nebo Spike. Zadání soutěžní úlohy se každý rok mění, letos bylo úkolem robotů posbírat na herní ploše barevné pingpongové míčky a umístit je do třech různě vysokých zásobníků – čím vyšší, tím více bodů za každý míček. Pokud robot dokázal ještě navíc roztřídit míčky podle barev, jeho bodový zisk se zdvojnásobil.

Z našeho gymnázia se soutěže zúčastnil tým “kosiska” ve složení Jáchym Bohadlo, Lubomír Dědek a Václav Holý (který nakonec do Prahy jet nemohl). Ve středu 26. 4. 2023 jsme v 6 hodin vyrazili do Prahy a doufali, že brzy ráno bude ještě nějaký čas na poslední doladění robota přímo na místě. Bohužel podobný nápad měly i jiné týmy, a tak se u herních ploch od rána čekala fronta.

V základních skupinách se nám dařilo, do play-off jsme postoupili ze třetího místa. Bohužel ve vyřazovacím pavoukovi se náš robot rozhodl, že bude místo jízdy rovně zatáčet doleva. Ani výměna motoru nepomohla a tak rychle za sebou prohrál dva zápasy – to znamenalo výsledné deváté místo. Nakonec se ukázalo, že za podivné chování robota mohl akumulátor. Bohužel zápasy v play-off následovaly tak rychle za sebou, že nebyl čas tuto závadu odhalit.

Protože ale tým v základní skupině získal více než 100 bodů, může ještě bojovat o divokou kartu a postup do finále, které se uskuteční 11. 6. 2023 v rámci veletrhu kutilů Maker Faire v Praze.