Maturanti v pivovaru

V průběhu března všechny třídy maturitního ročníku absolvovaly exkurzi do náchodské pivovaru Primátor. Náchodský pivovar nabízí nejen nejběžnější světlé výčepní pivo, ale i speciály, kterými je Primátor znám. O tomto slámově zbarveném moku nám vyprávěl a celou exkurzi prováděl emeritní sládek pán Kořínek a taky jednu exkurzi vedla absolventka Jiráskova gymnázia Emilie Hlavatá.

Nejdřív jsme si vyslechli něco o historii tohoto pivovaru a seznámili jsme se s teoretickými informacemi. Hned na to jsme se šli podívat přímo do centra dění a prohlédnout si celý průběh výroby všemi oblíbeného nápoje. Viděli jsme stáčírnu sudů, samotnou varnu a spilku. Je to část pivovaru s velkými otevřenými káděmi, ve kterých probíhá kvašení piva. Velké množství oxidu uhličitého mohli někteří pocítit na vlastní kůži. Ne každý se tam cítil bezpečně.

Exkurze splnila naše očekávání, studenti měli možnost ochutnat novou značku nealkoholického nápoje a posedět v krásně upravené „hospodě“ přímo v pivovaru. I když byli všichni plnoletí, tak se v době vyučování museli uspokojit pouze s nealkoholickými nápoji. Možná hned večer šli někteří světlé výčepní pivo ochutnat, aby zjistili, že má slabě sladovou vůni, příjemnou hořkost a dobrou pitelnost.

Děkuji všem, kteří se exkurze zúčastnili za vzorné chování a příjemnou atmosféru. Děkuji panu Kořínkovi a slečně Hlavaté za vedení exkurze a už teď se těším na další návštěvu.