Holky jsou z Venuše, kluci z Marsu

V úterý 14. ledna 2019 se třetí a čtvrtou vyučovací hodinu v aule Jiráskova gymnázia uskutečnila přednáška paní Mgr. Aleny Blažkové adresovaná studentům prvních ročníků a kvint s titulem „Holky jsou z Venuše, kluci z Marsu“, která měla mladým dospívajícím otevřít cestu k sexuálnímu životu a zodpovědět otázky, které se dospívání a dospělosti týkají.

První ze dvou částí přednášky byla věnována tématu lásky a vztahů, které se na ní zakládají. Posluchači se dozvěděli například, že fyzický vztah dvou jedinců by se měl zakládat na harmonickém a láskyplném souznění obou zúčastněných, nebo že při vybírání partnera by zejména studenti měli předem přemýšlet o následcích možného rozchodu – podle pravidla co je v domě, není pro mě by si neměli vybírat z lidí v blízkém okolí, protože případný názorový nesouhlas by se mohl odrazit ve vztazích celého okolí dané osoby.

Druhá část programu se už zabývala především samotným pohlavním stykem. Do podvědomí by se z ní studentům mělo vrýt třeba to, že i když hormonální antikoncepce brání v neplánovaném početí potomka, jako ochrana před pohlavní chorobou je už ale neúčinná. Při praktické ukázce nasazování prezervativu na model penisu tváře některých sice zdobil lehký úsměv, čtenář ale jistě pochopí, že i tato, pro mnohé banální věc, měla v programu této přednášky rozhodně své místo.

Na závěr ještě paní Blažková nechala prostor dotazům, ale jelikož je přednáška samotná zodpověděla skoro všechny, moc otázek na konci nezaznělo. Za zvuku zvonku a potlesku všech přítomných tedy přednáška skončila.

Vojta Říha 5.V