100vědců - Světla budoucnosti

100vědců - Světla budoucnosti

Ve čtvrtek a v pátek 28. – 29. 11. 2019 se 10 studentů a jeden vyučující v Praze zúčastnilo série přednášek pod názvem Světla budoucnosti v rámci projektu 100vědců.

Ve čtvrtek jsme vyslechli zajímavé přednášky od předních českých odborníků.

  • Prof. Jan Flusser nám prozradil, jak si vydělat jeden milion dolarů – tuto odměnu vypsal Clayův matematický institut za vyřešení jednoho z tzv. Problémů tisíciletí, přednáška se týkala ověření “jednoduché rovnosti”, zda se P=NP 🙂
  • S dr. Josefem Šlerkou (mimo jiné držitelem ocenění Křišťálová lupa) jsme si mohli vyzkoušet roli procesoru v jednoduchém počítači, stačila nám k tomu krabička lentilek (zajistili organizátoři pro každého účastníka 🙂 ).
  • Doc. Michal Stehlík (to je ten pán, který nabízel doučování Tomiu Okamurovi o českých dějinách) nám ukázal trochu jiný pohled na studium dějin (třeba že by možná na vlajce prezidenta České republiky mohlo být napsáno Pravda vítězi než Pravda vítězí…).
  • Odpoledne Ing. Dana Drábová zajímavě povídala nejen o atomové energii.

Druhý den byl věnován exkurzi do laserového centra Eli Beamlines v Dolních Břežanech, kde mají mimo jiné nejsilnější laser světa. Toto vědecké pracoviště vypadalo jako ze sci-fi a to, co tam dělají, spíše jako kouzla. Naštěstí si ale pro nás připravili program tak, abychom i my, neodborníci, něčemu rozuměli 🙂 Místo pro výstavbu laserové haly bylo vybráno s ohledem na jedno z geologicky nejstabilnějších podloží v republice a bylo použito tolik oceli jako na stavbu Eiffelovy věže a tolik betonu jako na třetinu nejvyššího mrakodrapu světa.

(Foto dr. Roman Neruda)

image_printTisk