Gympl v opeře

Noc již skoro končí, okno v prvním patře je temné a zavřené. Přichází skupina hudebníků a začínají hrát. Hrabě Almaviva začíná zpívat svou milostnou píseň. Svítá. Nikde nikdo. Okno zůstává zavřené. Příběh plný skvělých pěveckých partů a orchestrálních meziher začíná.

Je čtvrtek 11. dubna 2024 a spolu se 48 studenty jsme v hledišti Národního divadla. Před námi se odehrává operní dílo – hudební komedie Gioacchina Rossiniho – Lazebník sevillský. Rossiniho opera z roku 1816 měla v podání sólistů, sboru a orchestru Národního divadla velmi svěží podobu. Komická opera zde byla prezentována v podobě, která skutečně svému žánru dostála v plném rozsahu. Krásná hudba, velmi povedené pěvecké výkony a při tom také spousta smíchu, byly velice vítanou mozaikou čtvrtečního večera. Představení mělo úspěch i u našich studentů.

Letošní návštěva operního představení v Praze v režii Národního divadla byla již třetím ročníkem akce Gympl v opeře. Spolu se studenty jsme v dřívějších ročnících navštívili operní představení Leoše Janáčka – Příhody lišky Bystroušky a operní představení Giuseppe Verdiho – Aida. Pokaždé se tato akce setkala s velmi pozitivním přijetím ze strany studentů, což je samozřejmě také závazkem do budoucnosti v této akci pokračovat.

Ať se tedy této akci daří i v budoucnosti. Ať nám drží palce Figaro, Zlatohříbek, Radames a spousta dalších, mnohdy třeba ještě neznámých operních postav, abychom se opět do jejich světa vrátili.