Robotiáda 2023 – sice bronzoví, ale z českých týmů nejlepší

Termín letošní Robotiády (pátek 24. 2. 2023) sice vyšel na jarní prázdniny, ale i tak se pět nadšených kvartánů z Jiráskova gymnázia na tuto soutěž do Brna vypravilo. Jde o jednu z největších mezinárodních robotických soutěží v České republice. Letos se v zábavním vědeckém parku VIDA! Science Centrum konal již 10. ročník, účastnily se ho i týmy z Maďarska, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Řecka.

Odjížděli jsme brzy ráno ve 4:30, abychom byli na místě včas a měli prostor pro poslední úpravy robotů a jejich vyladění na místní podmínky. Bohužel tento nápad měli i ostatní, a tak jsme hned po příjezdu viděli přicházející skupinky soutěžích s krabicemi a kufry plnými robotů. Chvíli nám trvalo, než jsme našich deset krabic vyložili a v zázemí pro soutěžící vybalili vše potřebné. Bohužel prostor pro testování nebyl skoro žádný, kolem soutěžních hřišť byla stále velká fronta soutěžících.

Roboti nejprve museli projít docela podrobnou technickou prohlídkou – zda splňují požadované rozměry a zda jim funguje bezpečnostní stop tlačítko. Zde se opět ukázalo, jak je důležité si přečíst pravidla – že robot startuje před časoměrným tunelem, a ne v něm. Takže rychle upravit program a znovu vystát frontu na kontrolu. Pro úpravy robotů a programů studenti využívali každého volného místečka.

Naše dva týmy pojmenované Kosiska (ve složení Václav Holý a Jáchym Bohadlo)Sukulent (Štěpán Strnad, Matěj Kolaja a Lubomír Dědek) soutěžily každý ve dvou disciplínách – Line Follower (sledování černé čáry na čas) a Bear Rescue Advanced (záchrana plyšového medvěda z bludiště). Bohužel se soutěžilo pouze na dvou hřištích, a tak měl každý tým k dispozici jen dvě soutěžní jízdy. Jejich časy byly předem určeny a organizátorům se dařilo je dodržovat, kdo nebyl včas na startu, měl smůlu.

Z 85 týmů v kategorii Line Follower se tým Kosiska umístil na krásném 7. místě a tým Sukulent na místě 13. Sedmé místo sice nebylo „na bedně“, ale z českých týmů to bylo nejlepší umístění v této kategorii. V záchraně medvěda z bludiště soutěžilo 21 týmů, tato disciplína je velice obtížná a medvěda dokázalo zachránit jen pět týmů. Tým Kosiska obsadil krásné 3. místo, před námi byly jen týmy Maďarska a Ukrajiny. Soutěžili jsme v kategorii ZŠ, a tak nás překvapilo, že nakonec bylo vyhlášeno společné pořadí dohromady i se středními školami – o to je úspěch našich studentů větší.

Výsledky – Bear Rescue Advanced
Výsledky – Line Follower

Ve volných chvilkách jsme si mohli prohlédnout a vyzkoušet všechny exponáty VIDA! Science Centra. Celý den jsme si báječně užili a naši studenti načerpali mnoho dalších zkušeností do budoucna.

Za podporu děkujeme firmě Saar Gummi Czech, s.r.o. z Červeného Kostelce, která nám hradila dopravu na soutěž a dlouhodobě nás podporuje v našich technických aktivitách.