RoBoDo - RoBoti v Dobrušce

Aneb jak jsme zjistili, že je dobré si přečíst pravidla, ale ani to někdy nemusí stačit. Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce v pátek 2. 12. 2022 uspořádalo robotickou soutěž pro základní a střední školy. Soutěžilo se ve třech klasických robotických disciplínách – sledování černé čáry, paralelní slalom po čáře a robotický sprint.

Kvartáni z robotického kroužku Jiráskova gymnázia nastudovali pravidla a vybrali si disciplínu sledování čáry. Registrace proběhla bez problémů. Po příjezdu na místo začali ladit své roboty a docela dobře jim vše fungovalo. Asi hodinu a půl před koncem soutěže se organizátoři nenápadně přišli zeptat, jestli víme o tom, že se musíme zúčastnit všech tří disciplín. Byl to docela šok, pravidla jsme sice četli, ale ne dost pozorně. (Když vím, co mám hledat, tak už to v nich nyní najdu 😊) Přece to ale nevzdáme – kluci předvedli nadlidský výkon. Přeprogramovat roboty pro paralelní slalom nebylo tak těžké, horší byl robotický sprint. Projet dráhu dlouhou 10 m a širokou jen 90 cm není tak jednoduché, zvláště s robotem sestrojeným pro úplně jinou disciplínu. Ale podařilo se.

Nakonec bylo naše úsilí oceněno prvním místem pro tým ve složení Jáchym Bohadlo a Václav Holý a třetím místem pro Lubomíra Dědka. Gratulujeme!

Po soutěži jsme si prohlédli moderně vybavenou budovu školy, viděli jsme například robotickou montážní linku sestavenou z robotů ze Škoda Auto, ti nám nakonec i „zatancovali“ na hudbu. S menším robotem jsme si mohli zahrát piškvorky, dále jsme navštívili odborné dílny, viděli žákovské výrobky a spoustu dalšího. Bylo příjemné navštívit střední odbornou školu a učiliště, které svým vybavením i přístupem ke studiu určitě patří do 21. století.

Děkujeme také firmě Saar Gummi Czech, s.r.o. z Červeného Kostelce, která i v dnešní pro průmysl tak komplikované době pokračuje v podpoře našich technicky orientovaných aktivit.