Reportéři na startu

Ke svým 70. narozeninám připravila Česká televize soutěž pro všechny nadšené amatérské reportéry, kteří si chtěli práci pro toto celostátní médium sami vyzkoušet. Soutěž s názvem Reportéři na startu měla velmi jednoduchá pravidla: tým, který připraví nejlepší krátkou reportáž o nějaké regionální zajímavosti, vyhraje exkurzi do zákulisí zpravodajství ČT a s tím i jedinečnou příležitost zažít na vlastní kůži, jak se reportáže připravují v profesionálním prostředí.

Na našem gymnáziu se našly dva týmy, které se k této výzvě postavily čelem. Pro reportážní štáb nižšího gymnázia ve složení Eva Hrnčířová, Hedvika Jarolímková, Anna Kábrtová, Zuzana Papežová (4.W) a Mikuláš Hejna (3.V) to byla úplná televizní premiéra, zato tým vyššího gymnázia se skládal ze čtyř již zkušených členů: Filip Steiner a Ondřej Nekvinda (3.B), druzí v celostátním kole prezentiády, Markéta Dítětová (7.V), která si práci televizní reportérky v minulosti už vyzkoušela, a Michal Suchomel (3.B) jako již zběhlý technický doprovod.

Příprava reportáže pohledem týmu vyššího gymnázia

Práci na projektu tým začal v polovině dubna, kdy se vymýšlelo téma, připravoval scénář a domlouvaly všechny drobnosti spojené s celou akcí. Jako finální téma jsme vybrali kapli Panny Marie poblíž Suchého Dolu. Reportáž musela být dokončena do konce dubna, nebylo tedy času nazbyt ani žádný prostor pro chyby.

Natáčení probíhalo během několika dnů. Jako první se pořídily doplňkové záběry s dronem, poté rozhovor s bývalým starostou Suchého Dolu a až na posledním místě samotné mluvené slovo a záběry s reportéry v Ticháčkově lese. Po krátké návštěvě obecního úřadu dokonce získal tým i dobové fotografie spojené se samotným incidentem. Týden před závěrečným termínem bylo všechno připraveno ke střihu.

Po mnoha vášnivých debatách ohledně hudby, kompozice samotných záběrů či úpravě mluveného slova jsme měli finální reportáž se zhruba 12 hodinami nazbyt hotovou:

A jak probíhal tvůrčí proces týmu nižšího gymnázia?

Místa natáčení reportáže se nacházela, tak jako u druhého týmu, na Broumovsku – v oblasti skal, krásných výhledů, ale také vlků. Právě ti se stali společně s tzv. vlčími hlídkami předmětem této reportáže. Tým tedy putoval „po vlčích stezkách“, což bylo příhodné i pro název reportáže. 

Během jednoho dne se natočily rozhovory s odborníky a většina reportérských vstupů. Natočení vlka bylo nepravděpodobné, protože je to plaché zvíře, avšak do reportáže stačilo vložit záběry z fotopastí, které nám laskavě poskytl náš průvodce pan Miroslav Kutal, a úkol zachycení vlka byl splněn.

Čas do termínu odevzdání ubýval, čas strávený u střihacího programu naopak přibýval. I přes pár neshod a komplikací se reportáž dočkala své výsledné podoby, která je ke zhlédnutí tady:

Pak už oba soutěžní příspěvky zamířily do České televize na zhodnocení a následovalo pár dnů čekání na výsledky…

Výsledky

Ani jeden z týmů se bohužel neumístil mezi nejlepšími třemi v dané kategorii (oceněná videa si můžete pustit tady). To ovšem nemění nic na faktu, že obě reportáže rozhodně stojí za zhlédnutí a ukázaly, že schopnosti našich studentů dosahují daleko za hranice školních lavic. 

Michal Suchomel, Zuzana Papežová, Jan Kalandra