První místo v krajském kole soutěže SOČ

Dne 14. 5. 2018 se na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové uskutečnilo krajské kolo soutěže SOČ. Účast v této soutěži spočívá v sepsání odborné práce, jejíž součástí je vlastní experimentální činnost soutěžícího. Hotová práce se v ideálním případě blíží práci vysokoškolské. Mělo by dojít ke splnění cílů, které si soutěžící na začátku stanoví, a v závěru by mělo dojít ke zhodnocení přínosu pozorování a výsledků získaných na základě vlastní experimentální činnosti.

Celkem se v našem kraji na letošním jubilejním 40. ročníku otevřelo 17 z 18 nabízených oborů. Naši školu reprezentovaly celkem 3 odborné studentské práce, a to z oboru strojírenství (Jan Vondráček – Stirlingův motor), fyziky (Jan Bohadlo – Polarizace světla) a chemie (Lucie Tučková a Vadim Kablukov – Pulmonální tuberkulóza a syntéza látek s předpokládanou antituberkulotickou aktivitou).

Práce studentů byly hodnoceny odbornými porotami. Konečné hodnocení vycházelo ze samotné písemné práce a z obhajoby před porotou. Obhajoba samotná se skládala ze dvou částí – představení práce publiku (hlavních cílů a dosažených výsledků) a z diskuze s porotou.

V každém oboru se utkalo několik prací. Naši studenti však dosáhli výborných hodnocení. Lucie Tučková ze 4.B a její kolega Vadim Kablukov z Hradeckého Gymnázia Boženy Němcové se v oboru chemie umístili na prvním místě a postupují do celostátního kola, které se bude konat od 15. do 17. června v Olomouci. Ke krásnému výsledku blahopřejeme a budeme držet palce v celostátním kole.