Mezinárodní středoškolský Moot Court

Mezinárodní středoškolský Moot Court je právnická soutěž, které jsme se my, Anna Havlová, Kateřina Kovářová a Matěj Štěpánek (všichni ze třídy 2.B) zúčastnili. V letošním roce probíhala celá soutěž online, započala dne 7. 2. 2021 distanční blokovou výukou, kde nás seznámili se zadáním a podmínkami. Následoval měsíc práce na písemném podání a poté měsíc přípravy na ústní fakultní kolo. Fakultní kolo proběhlo 16. 4. 2021, kde jsme obhájili naši práci před „Evropským soudem“.

Pokud vás zajímá právo a jednou byste se jej rozhodli studovat, pak tato soutěž je přesně pro vás! Soutěž nabízí středoškolským studentům jedinečnou možnost vyzkoušet si roli právních zástupců přímo u Evropského soudu. Součást této soutěže je písemné podání za stranu stěžovatele či státu a poté následuje ústní část, jež simuluje přímo jednání před Evropským soudem pro lidská práva. Po celou dobu jste pod vedením studentů z jednotlivých právnických fakult (tzv. koučů), kteří vám pomáhají a učí, jak vlastně funguje právo v praxi. Do soutěže jsou zapojeny všechny právnické fakulty v ČR a také jedna právnická fakulta v Bratislavě.
Cílem této soutěže je studentům ukázat, co je vůbec právo a jak vlastně funguje. Snaží se zlepšovat jejich prezentační, komunikační a argumentační dovednosti. Ale není to jen samá práce, pokud se přihlásíte jako tým, užijete si u toho i spoustu zábavy a více se spřátelíte.

Této soutěže jsme se jako tým zúčastnili již druhým rokem a dalo nám to opět spoustu nových zkušeností, které nezískáte při teoretických hodinách ve škole. Letos jsme vyhráli fakultní kolo v Olomouci a dostali se až do finále, které nás ještě čeká. Vřele tedy doporučuji a pokud se i vy chcete jednou stát právníkem, pak neváhejte a příští rok se nezapomeňte přihlásit!

Havlová Anna