Jiráskovo gymnázium na veletrhu Maker Faire 2019 v Praze

Před prázdninami jsme se studenty vyrazili prezentovat naše aktivity do Prahy na veletrh Maker Faire – festival kutilů 21. století. Vystavovaly zde jak velké firmy, tak i jednotlivci, kteří něco zajímavého sestrojili a vytvořili – vedle sebe tak bylo možno vidět profesionální letecký simulátor i zcela funkční simulátor Boeingu 737 vytvořený z překližky a s pomocí 3D tisku; závodní formuli za několik milionů i vozítko vyrobené z toho, co dílna dala; funkční modely ponorek z 3D tiskárny, spoustu robotů, 3D tiskáren, funkční parní stroje vyrobené ze skla, … Většina návštěvníků (bylo jich přes 10 000) si před návštěvou asi ani nedokázala představit, co vše je možné vytvořit.

Měli jsme stánek společně s pražským Gymnáziem Jana Keplera a naši prezentaci jsme nazvali s trochou nadsázky „Zapálení učitelé těsně před vyhořením“. Vedlejší stánek patřil robotům Otto a jejich tvůrci Kolumbijci Camilo Parra Palacio, byli jsme tedy v té nejlepší společnosti.

Náš stánek před otevřením bran veletrhu – jediná možnost ho vyfotit bez návštěvníků, poté už byl v jejich „obležení“

Prezentovali jsme naše aktivity na poli techniky od 3D modelování a 3D tisku, přes LEGO roboty až po elektrotechnické projekty studentů postavené na desce Arduino. Naprostá většina věcí na našem stánku byly práce studentů. Návštěvníky zaujaly například šachy navržené a vytištěné na 3D tiskárně nebo jednoduchá elektronická hra ovládaná jedním tlačítkem. U našeho stánku bylo po většinu času plno, nebylo moc času k oddechu, studenti neustále vysvětlovali, co a jak funguje, a odpovídali na nejrůznější dotazy. Za to jim patří velký dík – Jakubu Foglarovi, Kurtu Hartmannovi, Miroslavu Jarému, Šimonu Prudilovi a Ladě Šretrové.

Díky také patří našemu významnému sponzorovi – firmě Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce, která celou akci finančně podpořila (cestovné, ubytování, propagační předměty jako samolepky a trička…).

Velice mě potěšilo, že k našemu stánku přišlo i hodně absolventů našeho gymnázia – většinou se slovy „to je super, co děláte“ nebo „to je škoda, že tohle za nás na gymnáziu nebylo“.

Velkou odměnou byla možnost zúčastnit se workshopu Stefanie Druga, jedné z „hvězd“ festivalu – americké odbornice na umělou inteligenci (MIT, University of Washington), která představila platformu pro programování umělé inteligence.

Krásnou tečkou za naším úsilím bylo ocenění od pořadatelů festivalu – stužka MAKER of MERIT za přínos komunitě, i s osobním vzkazem ředitele celého festivalu.