Jak vznikly nové WWW stránky Jiráskova gymnázia

V létě 2017 jsem dostal příležitost vytvořit zcela nové webové stránky Jiráskova gymnázia v Náchodě. Co k tomu vedlo a co mi to přineslo?

Původní webové stránky doslova předběhla doba a už několik let působily zastarale a nepřehledně. Bylo jasné, že se stránky musí zmodernizovat a zpřehlednit.

S vytvářením webů mám již několik let zkušenosti. Svůj první web jsem si naprogramoval v osmé třídě základní školy a od té doby jsem se svoje programátorské dovednosti snažil zlepšovat a rozvíjet. Postupem času jsem vytvářel složitější a komplikovanější weby, ve třetím ročníku střední školy jsem jich měl za sebou přes deset. Ve stejném ročníku jsem se také přihlásil do soutěže Střední odborné činnosti, kde jsem obhajoval svoji práci z oblasti tvorby webových stránek. Díky tomu si mě všiml náš učitel Jan Preclík a nabídl mi, jestli bych nechtěl vytvořit nové stránky pro Jiráskovo gymnázium. A tím to všechno začalo.

Pan Preclík mně dohodl spolupráci s internetovou agenturou FG Forrest, a.s., která vytváří weby a e-shopy na míru. Měl jsem možnost si vyzkoušet, jak korektně a profesionálně vytvořit nový web od úplného začátku až do zdárného konce. Garantem spolupráce s FG Forrest byl Jaromír Čáp, grafiku a UX jsem konzultoval s Lukášem Suchardou. Oběma bych tímto rád poděkoval.

Jako redakční systém pro webové stránky jsme zvolili open source systém WordPress (systém pro správu internetových stránek), na kterém jsem postavil celý web tak, aby vyhovoval potřebám školy. Projekt mi přinesl celou řadu zkušeností. Naučil jsem se, jak správně postupovat při vytváření webových stránek – počínaje analýzou původních stránek, přes grafický návrh, až po samotné naprogramování webu. Osvojil jsem si fungování redakčního systému WordPress a prohloubil své znalosti programovacího jazyka PHP a skriptovacího jazyka JavaScript (jQuery).

Nové webové stránky gymnázia jsou v provozu a najdete je na adrese www.gymnachod.cz. Od prvních dnů po spuštění se ke mně začala dostávat řada pozitivních ohlasů, z čehož mám osobně velikou radost. Zároveň jsem vděčný za to, že jsem si tohle všechno mohl vyzkoušet.

Další informace: článek „Zastaralý web pro Jiráskovo gymnázium v Náchodě dostal zcela novou podobu. Byli jsme u toho!“ na webu www.fg.cz.

Dominik Resl, nyní již bývalý student Jiráskova gymnázia