Exkurze do CATC a na letiště Václava Havla

Ve čtvrtek 31. 10. 2019 čtyři letečtí nadšenci z řad studentů vyrazili na exkurzi do Centra leteckého výcviku (CATC) a na letiště Václava Havla.

V CATC se školí piloti a palubní personál, zde se nám věnoval pan Josef Satrapa (FSTD Supervisor CATC) a ukázal nám většinu simulátorů, které zde mají. Postupně od těch nejstarších, které ke své funkci potřebují i strojovnu vzduchotechniky a hydrauliky, aktualizace podkladů v nich se provádí ještě na 3,5″ disketách a výpočetní výkon poskytují počítače na úrovni PC486 – proč ale měnit něco, co funguje… Až po ty nejnovější (včetně Boeingu 737 MAX), kterými pohybují elektromotory, obraz zajišťují LED projektory a komunikaci optická vlákna. Dozvěděli jsme se, že samotná pohyblivá plošina simulátoru s kabinou váží 10-12 tun a je na ní namontovaná skutečná kabina letadla daného typu, že simulátory jsou vybaveny kouřením pro simulaci snížené viditelnosti v kabině a spoustu dalších věcí. Viděli jsme i simulátory pro palubní personál, únikové skluzavky… bylo toho strašně moc a času tak málo. Překvapilo nás, jak reálná simulace je – že lze velice realisticky simulovat i zrychlení, kdy při startu nás to opravdu zatlačilo do sedadel, že i podle sil, co na vás působí, poznáte skluzovou/výkluzovou zatáčku, když si nedáte při pilotáži pozor…

Mohli jsme si i na simulátoru vyzkoušet start a přistání s A320 na Ruzyni, na videu let v režii studentů s občasnou pomocí instruktora. I přistání bylo úspěšné, až na občasné problémy s rychlostí… ale bylo to poprvé. A to, že se občas klepe obraz není způsobeno třesem rukou, ale turbulencemi a pilotáží. A další přistání bylo stylem – „jen ať si pasažéři pořádně uvědomí, že už jsme se dotkli země… oni stejně zatleskají :-)“ Byl jsem rád, že jsem se před tímto přistáním posadil na zem – i dotyk kol s ranvejí byl hodně realistický (= pořádná rána 🙂 ) Prostě s větroněm je to trochu jiné než s Airbusem A320.

Následoval přesun na Terminál 3 a exkurze po letišti. Všichni museli projít stejnou bezpečností prohlídkou jako při nástupu do letadla a tam někteří naši studenti zjistili, že ani kapesní nožík, ani nožík ve tvaru kreditní karty a ani teleskopický obušek opravdu nepronesou 🙂 Navštívili jsme hasičskou stanici a také měli možnost sledovat starty a přistání letadel z místa pár desítek metrů od ranveje. Časový plán nám vyšel, a tak jsme měli možnost sledovat z bezprostřední blízkosti i přistání největšího letadla světa (pro osobní dopravu) Airbusu A380, a to ještě v mimořádném markingu k příležitosti výstavy Expo 2020.

Dobrá zpráva pro další zájemce – exkurze se bude pro velký úspěch opakovat.