Beseda s Ing. Pavlem Zimou o Seznamu

„Nebojte, vy do toho Seznamu taky jednou dorostete.” – tak zněla se smíchem často pronesená věta Ing. Pavla Zimy, absolventa Jiráskova gymnázia v Náchodě a člena představenstva Seznamu, který působil dlouhá léta jako jeho generální ředitel.

Ve čtvrtek 9. 5. 2024 se v aule gymnázia sešel muž s neutuchajícím úsměvem na rtech, Pavel Zima, a čtyři nadšené třídy s několika dalšími zájemci, kteří toužili dozvědět se něco o Seznamu. Cílem bylo seznámit studenty s minulostí, současností i budoucností firmy, umělou inteligencí, bojem s dezinformacemi a dalšími zajímavými tématy.

V první části si pan Zima připravil prezentaci, povídal o založení Seznamu a jak v něm běžel čas. Věděli jste, že dnes je tento oblíbený vyhledávač využíván asi 20 % obyvatel ČR? Česká republika se tedy stává jednou z pouhých čtyř zemí na světě, kde celé obyvatelstvo nevyužívá pouze Google. Dozvěděli jsme se něco o článcích, službách, marketingu, reklamách, AI i plno dalších zajímavostí, například jak se stal jihlavský pejsek Krasty ikonou Seznamu.

Druhá část byla věnovaná dotazům publika. Zahrnovala otázky ohledně software i hardware, preferovaných věkových skupin či legendárních Mapy.cz. Nechyběly ale ani osobní otázky: například jaké sušenky má pan Zima nejraději? (polomáčené)

Beseda se protáhla a podle velkého potlesku se dá usoudit, že se líbila. Takže pokud Seznam ještě nepoužíváte, tak do něj jednou dozrajete, to si pamatujte!

Vlasta Suchá, 5.W