Astro PI - počítačový kód žáků Jiráskova gymnázia ve vesmíru

Evropská kosmická agentura (ESA) vyhlásila pro letošní rok soutěž Astro PI Challenge s mottem „Searching For The Next Generation Of Space Scientists!“. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byly v rámci tohoto projektu umístěny dva počítače Raspberry PI nazvané AstroPI, které měli žáci možnost využít. Naši žáci sekundy navštěvující předmět Hrátky s robotikou se účastnili varianty Mission Zero pro žáky do 14 let, kdy jejich úkolem bylo vytvořit program, který bude přispívat ke každodennímu životu na ISS tím, že na jednoduchém barevném displeji zobrazí pozdrav astronautům a pomocí senzorů změří aktuální teplotu.

Žáci se seznámili s v dnešní době velice populárním programovacím jazykem Python, museli se naučit základní příkazy a jak pracovat s počítačem AstroPI (jak vypsat text na displej nebo na něj nakreslit obrázek a jak pomocí senzorů měřit teplotu), pro ladění svého programu měli k dispozici softwarový emulátor tohoto počítače. Naše týmy například na displeji nakreslily českou vlajku a poslali na ISS pozdrav z Náchoda (Hello from the Czech Republic, Nachod) nebo přímo vzkaz pro astronauta Paola Nespoliho, který celou soutěž zaštiťoval (Hi, on the way back, do not forget to visit Nachod 🙂 ).

Kód, který splňoval požadovaná kritéria, byl na 30 sekund spuštěn přímo na ISS ve vesmíru. Žáci poté dostali certifikáty podepsané Paolem Nespolim, kde je pro každý tým konkrétně uvedeno, kdy byl jejich kód ve vesmíru spuštěn a na mapě vyznačeno, kde se zrovna ISS nacházela. Kdo z jejich vrstevníků se tím může pochlubit? A dokážete si představit lepší motivaci do budoucna?

Z našeho gymnázia se celkem zúčastnily čtyři týmy a všechny uspěly, z celé ČR se této mise zúčastnilo 10 týmů. Gratulujeme!

Fotku našich studentů dokonce sdílela ESA na svém oficiálním FB profilu 🙂