Astro Pi Hackathon

Náš student Šimon Prudil se spolu spolužákem z gymnázia v Litoměřicích zúčastnili Astro Pi Hackathonu. Akci organizovalo ESERO – vzdělávací kancelář Evropské kosmické agentury v prostorách SAB Aerospace v Brně 18. – 19. listopadu 2019.

Šimon napsal: „V rámci soutěže jsme s týmem navrhli experiment, který provedeme na počítači Astro Pi, který je na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Cílem našeho experimentu je mapovat magnetické pole Země tak, aby se podle našeho modelu mohly řídit satelity a cubesaty, které k orientování používají takzvaných magnetorquerů. Návrh experimentu porotu zaujal a náš tým vyhrál se 161 body z 200 možných. Experiment rovněž přihlásíme do soutěže Astro Pi Challenge pořádané ESA.“

Reportáž z akce najdete na stránkách ESERO. Z výroku poroty vybíráme : „Ukázkový vědecký projekt, zajímavá prezentace i prvky citizen science předvedlo duo Marsonautů. Mapování magnetického pole, porovnání s pozemským měřením a snaha o vylepšení globálního modelu magnetického pole se porotě velmi líbilo. Tým prokázal hluboké znalosti fyziky i velkou nápaditost, když se další data z oběžné dráhy bude snažit získat od dalších týmů, které se projektu Astro Pi rovněž účastní/ly. Marsonauti získali největší počet bodů a zaslouženě si odvezli zlaté poháry pro vítěze.“