43. ročník SOČ – dvě první místa v krajském kole

Letošní již 43. ročník soutěže Středoškolské odborné činnosti (SOČ) se konal opět v online podobě. Studenti svoje odborné práce obhajovali pomocí videoprezentací a na dotazy členů komise odpovídali v diskuzních fórech. Do krajského kola byly nominovány z našeho gymnázia tři soutěžní práce, dvě v oboru Informatika a třetí v oboru Fyzika.

Daniel Ježek se v práci s názvem „Arduino sonar“ zabývá měřením polohy a vzdálenosti objektů pomocí ultrazvukových senzorů. Ukazuje, jakým způsobem je možné získaná data ze senzorů v reálném čase přenášet do počítače a graficky zobrazovat na monitoru. Popisuje vlastnosti a omezení použitých hardwarových komponent a dopad omezení na možnosti a přesnost při měření.

Martin Felkl v práci „Prostozem (videohra – 2D plošinovka)“ popisuje vývoj vlastní hry – výběr herního enginu, tvorbu animací a dalších herních mechanismů. Výsledkem je 2D „skákačka“ se zajímavou grafikou.

Práce Matyáše Házeho s názvem „Zařízení k nabíjení a rychlému vybíjení kondenzátorů“ soutěžila v oboru Fyzika. Šlo o konstrukci zařízení umožňující uvolnit energii baterie nabitých kondenzátorů ve zlomku sekundy a vytvořit tak extrémně silné magnetické pole. Matyáš na vývoji zařízení pracoval s přestávkami přes tři roky. Od bateriové verze, kterou předváděl na řadě akcí, např. i na celonárodní přehlídce středoškolských technických prací Stretch, až po finální verzi, kterou předváděl na mezinárodní konferenci učitelů fyziky Heuréka.

Letošní ročník byl pro naše studenty velice úspěšný, i když s trochu hořkou tečkou na závěr. Práce Daniela Ježka a Matyáše Házeho se ve svých kategoriích umístily na prvních místech. Daniel Ježek bude svojí práci obhajovat v červnu i na celostátní přehlídce, kam postoupil.

Bohužel komise na oboru Fyzika ale usoudila, že práce Matyáše Házeho je sice nejlepší v kraji, není však dost dobrá, aby mohla  postoupit na celostátní přehlídku. Rozhodnutí krajské komise nás mrzí a její názor v žádném případě nesdílíme. Jsme přesvědčeni, že Matyáš měl dostat šanci obhájit kvalitu své práce na celostátní přehlídce.

Martin Felkl se se svojí prací umístil na pěkném čtvrtém místě.

Děkujeme všem studentům za výbornou reprezentaci našeho gymnázia, přejeme jim hodně dalších úspěchů a doufáme, že nabyté zkušenosti ze soutěže SOČ zúročí v dalším studiu.

Jan Preclík, Zdeněk Polák