Jiráskovo gymnázium » Ze života školy

Ze života školy

Beseda s bývalými studentkami školy Bělou Hlaváčkovou a Vendulou Frintovou

V úterý 2. prosince 2008 jsme přivítali dvě úspěšné sportovkyně, reprezentantky ČR, plavkyni Bělu Hlaváčkovou a triatlonistku Vendulu Frintovou. Velmi si vážíme toho, že si ve svém nabitém osobním programu udělaly čas, aby se podělily o své dojmy a zkušenosti z letošních olympijských a paralympijských her v čínském Pekingu. Studenti kvart, kvint a prvního ročníku tak měli jedinečnou možnost seznámit se nejen s děním a atmosférou při obou vrcholných sportovních událostech letošního roku, ale také se dozvěděli spoustu informací o každodenní soustavné a cílevědomé řeholi v přípravě vrcholového sportovce, která teprve pak může vyústit v kýžené úspěchy. A že jich obě naše bývalé studentky nemají málo.

Běla Hlaváčková, která maturovala v r.1994 ve třídě profesorky Jany Židové, se věnuje plavání tělesně postižených od r.2000. Hned svůj první start na ME v následujícím roce ozdobila zlatou medailí ve své parádní disciplíně 50m znak. Zde je také držitelkou dvou zlatých medailí z posledních MS hendikepovaných sportovců a především dvou zlatých medailí z paralympiád v Aténách a Pekingu. Na této trati je zároveň držitelkou světového i paralympijského rekordu. Sbírka 4 medailí, kterou „vylovila“ z bazénu Vodní kostky, z ní udělala nejúspěšnější českou sportovkyni XIII. Paralympijských her v Pekingu a v právě probíhající anketě o nejlepšího sportovce ČR obsadila nevídané 19.místo! Přesto zůstává skromnou a pracovitou sportovkyní, která spolu s manželem vychovává v Malé Čermné čtyřletého syna Honzíka a každodenně svádí boj se svým tělesným hendikepem.

Vendula Frintová maturovala na našem gymnáziu v r.2003 ve třídě profesora Javůrka. I ona prožila počátky své sportovní dráhy v náchodském bazénu v plaveckém klubu Delfín Náchod. Vzhledem k tomu, že nikdy nechtěla být průměrnou studentkou ani sportovkyní, přibrala si k plavání jízdu na kole a běh. V kombinaci 1,5 km plavání, 40 km kolo, 10 km běh patřila hned od svých prvních startů k nejlepším triatletkám nejen u nás. V letech 2003 a 2004 se stala dvakrát juniorskou vicemistryní světa do 23 let. V letošním roce podřídila přípravu k dosažení co nejlepšího výsledku na svých prvních olympijských hrách. Její celkové 23.místo, ač je to nejlepší výsledek českých triatlonistek v historii OH, neodpovídalo zcela jejím možnostem (v závodech světového poháru se již umístila několikrát v první desítce). Bohužel v plavání u bójky nepochopitelně „zapracovala“ ruka její reprezentační kolegyně!

Dvě hodiny dotazů a vyprávění podpořených prezentací fotografií uběhlo v příjemné atmosféře. Na závěr popřál ředitel školy Pavel Škoda oběma našim absolventkám hodně zdraví, štěstí a úspěchů v osobním i sportovním životě a vyjádřil přesvědčení, že se stanou vzorem a pozitivním motivem pro naše současné studenty. K němu se přidávám i já.

Považuji si za velkou čest, že jsem mohl celé setkání osobně moderovat a obtěžkat si na vlastní ruce Běliny čtyři pekingské medaile.

Zdeněk Košvanec, učitel Tv-Z

dsc_0011.jpg