Jiráskovo gymnázium » Ze života školy

3.ročník Náchodských Dnů poezie

03.11.2012

Náchodské Dny poezie 2012

Po letním Deset Deka Festivalu přichází na podzim Jiráskovo gymnázium s další významnou kulturní akcí. Večerem fyzického básnictví v Galerii výtvarného umění Náchod odstartují 6.11. v 18.00 akce již 3.ročníku Náchodských Dnů poezie. Jiráskovo gymnázium se opět spojilo s Alternativním čajovým klubem Poklop, Městskou knihovnou Náchod, GVUN a Základní uměleckou školou v Náchodě, aby takto společně vydali Náchodu v plen takřka měsíční festival přinášející poezii v jejích nejrůznějších podobách.

Od 6.do 29.listopadu se na různých místech v Náchodě (aula J Náchod, Divadlo Pod zámkem náchodské ZUŠ, knihovna, čajovna Poklop, zámecká jízdárna) setkají Náchoďané s divadlem poezie, fyzickým básnictvím, autorským čtením, šansonem a písničkářstvím. Vtrhnou mezi ně autoři a interpreti již proslulí, stejně jako ti sotva začínající. Těšit se můžeme již tradičně na performera, muzikanta, především ale fyzického básníka Petra Vášu spjatého s kapelou Ty Syčáci, cimrmanologa Miloně Čepelku, který vstoupí do ojedinělého projektu s náchodským šansonovým uskupením 6 NaChodníku, měsíčník pro světovou literaturu představí redaktoři časopisu Plav – texty překladové poezie zde přečtou studenti Jiráskova gymnázia, členové souboru DREJG, své texty budou číst spisovatelka, dramatička a pedagožka Akademie Josefa Škvoreckého Daniela Fischerová, básníci Martin Stöhr a Petr Hruška, o poezii a muzice bude vyprávět a s vámi jí naslouchat legenda české hudební publicistiky Jiří Černý, ještě horkou premiéru uvedou kukští (ale také náchodští a gymnaziální) Geisslers Hofcomoedianten. K akci se připojili i další. MG Slavie uvede koncert svérázného písničkáře a herce Jiřího Schmitzera, v Beránku se můžete setkat s Puškinovým Oněginem v podání mladého divadla Anfas, v Krčmě Maštal proběhne Martinský poetický večer (nejen s Martinem Jirousem).

Náchod se tak díky podpoře královéhradeckého kraje a Kulturní a sportovní nadace města Náchoda zařadil na jedno z předních míst v zástupu téměř šesti desítek českých a moravských měst, která jsou již čtrnáctým rokem součástí celorepublikových Dnů poezie. Vstupné na jednotlivé akce na místě konání, na vybrané večery pak na www.kupvstupenku.cz

Náchoďané, těšte se a přijďte do svého města za poezií. Bude skoro všude!

(JGN)
Program DePo 2012 – Náchodské Dny poezie

6.11.2012 18:00 Váša v galerii
Fyzický básník Petr Váša mezi obrazy. Galerie výtvarného umění Náchod. Vstupné 65,-

8.11.2012 18:00 Jiří Černý o poezii v hudbě a hudbě v poezii

Legenda hudební publicistiky, autor legendární „Houpačky“ a „Antidiskoték“, s Vámi poslouchá a pro Vás komentuje zhudebněnou poezii od Wiliama Shakespeara po Jana Skácela. Aula JG Náchod. Vstupné 55,-

10.11.2012 18:00 Martinský poetický večer
Poezie divoce zařehtá v Maštali. Krčma Maštal.

12.11.2012 19:00 A.S.Puškin – Evžen Oněgin
Inscenace velemladého Divadla Anfas podle slavného a věčně mladého romantického textu ruského klasika. Beránek Náchod.

14.11.2012 19.00 Šanson pod zámkem: Miloň Čepelka, Markéta
                                      Wankeová, Jaromír Klempíř a 6 NaChodníku
Šanson pod zámkem: Písně, které mají co říct, právě proto, že neříkají všechno. Básník, textař, herec, cimrmanolog a roztomilý člověk Miloň Čepelka v doprovodu nejen náchodských
6 NaChodníku provede večerem šansonu, jak ho možná neznáte. Divadlo Pod zámkem ZUŠ Náchod. Vstupné 65,-

20.11.2012 18:00 Plavživel / Živel Plav

Prezentace literárního časopisu Plav a čtení z Plavem připlavené živelné překladové poezie. Aula JG Náchod. Vstupné 30,-

22.11.2012 18:00 Milión duhových jisker Daniely Fischerové

Autorské čtení spisovatelky, dramatičky, básnířky i jogínky Daniely Fischerové (Milión melounů, Duhová jiskra, Přísudek je v této větě podmět, Velká vteřina, …). Městská knihovna Náchod. Vstupné 30,-

23.11.2012 19:00 Přechodná darmata – Petr Hruška
a Martin Stöhr v Poklopu – autorské čtení

Ověnčeni Drážďanskou cenou lyriky, Cenou Jana Skácela i ovacemi za sbírky Darmata (Petr Hruška) a Přechodná bydliště (Martin Stöhr) přijíždějí v tandemu dva z nejzajímavějších a nejpřekládanějších básníků současnosti do podzámeckého Poklopu. Alternativní čajový klub Poklop. Vstupné 30,-

24.11.2012 20:00 Jiří Schmitzer ve Slávii

Koncert jednoho z nejoriginálnějších českých písničkářů. Pořádá Hotel MG Slavie. Restaurace Slavie.

29.11.2012 19:00 Geisslers Hofcomoedianten – Otakar Faifr
a Gianbattista Marino: Polibky

Čerstvá premiéra nové inscenace kultovního kukského souboru razícího nový barokně-divadelní styl. Text náchodského Otakara Faifra v dialogu s barokně stylotvornou poezií Gianbattisty Marina v režii Petra Haška. Aula JG Náchod. Vstupné 65,-

Plakát NDP 2012 Plakát NDP 2012