Jiráskovo gymnázium » Ze života školy

Ze života školy

Fyzika jako zábavná věda na Jiráskově gymnáziu v Náchodě

08.07.2012

Viděli jste někdy kapalinu klokotající varem při -196°C, plasmový výboj přehrávající hudbu, srážky vzdušných vírů, poslouchali laserovou kytaru či se dokonce účastnili přednášky, kde zároveň, s obrovským nadšením, objasňovali dva erudovaní odborníci, docent a profesor vysoké školy tentýž problém dvěma cestami? To to vše a ještě mnohem víc, jste mohli zažít od 25. do 27. června tohoto roku na Jiráskově gymnáziu v Náchodě.

Naše škola se rozhodla připojit k projektu Naturtech. Je zaměřen na podporu zájmu o studium technických a přírodovědných oborů, které se vyučují na vysokých školách v České republice. První zahajovací aktivita byla určena třetím ročníkům a septimám. V květnu navštívili interaktivní muzeum s technicko-přírodovědným  zaměřením Techmania science center v Plzni. Hlavní akce se však uskutečnila na konci června. Do školy k nám přijeli odborníci z Vysokého učení v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a pracovníci z Hvězdárny v Hradci králové.   Spustila se doslova smršť přednášek, představení a ukázek nespočetného množství experimentů. Celkem proběhlo 17 různých přednášek v rozsahu jedné až tří hodin. Řada z nich opakovala. Najednou probíhaly až tři zároveň. Všichni studenti absolvovali několik z nich, ne každý se ale mohl účastnit všeho. Když vynásobíme počet realizovaných hodinových aktivit počtem účastníků, dostaneme se k číslu 2300 člověkohodin. Uvedeme je stručný výčet toho, co proběhlo:

Pondělí 26.6.

Kosmonautika ve službách Země, Obři a trpaslíci sluneční soustavy, Globální oteplování, Lidské tělo ve vesmíru, Pozoruhodný křemík, Mrazivý dusík, Měříme svět kolem nás.

Úterý 26.6.

Všichni na Mars, Úžasné divadlo fyziky, Energie z blesků aneb po stopách Nikoly Tesly.

Středa 27.6.

Nanotechnologie, Přednáška fyzika s dvojnásobnou hustotou výkladu, Zatmění Slunce a zpracování obrazu, Fyzikální exploratorium, Halové jev v atmosféře, Stojí SOČ za to?, Fundamentální konstanty přírody.

Je velmi obtížné říci, co bylo pro účastníky nejpřínosnější a nejzajímavější. Podle ohlasu mezi studenty by se na prvním místě jednoznačně umístilo Úžasné divadlo fyziky. Tento 90-ti minutový gejzír dokonale předvedených fyzikálních experimentů se každému z téměř 300 diváků nesmazatelně zapsal do paměti.

Podrobnější informace o jednotlivých přednáškách lze nalézt na stránkách: http://www.naturtech.cz/

Autor: Zdeněk Polák

01_teslovy-pristroje-pripraveny-k-ukazce.jpg