Jiráskovo gymnázium » Ze života školy

Ze života školy

Antický den

12.06.2012

Primáni prožili jeden den v antickém světě

Těšili se. Svědomitě se připravovali. Konečně nastal od jara očekávaný den-Antický den primánů třídy A a B.
6.června ráno spolu s profesorkami Dvořáčkovou, Fišerovou a Karáskovou se děti z obou tříd  rozjely do Hostinného v Podkrkonoší. V atriu tamější Galerie antického umění převyprávěli primáni třídy A dva řecké mýty – O Prometheovi a O založení Říma. Primáni „béčka“ přestrojení do antických kostýmů se vžili do rolí řeckých bohů. Jejich vystoupení uvedl nevidomý pěvec Homér.Zeus s manželkou Hérou a Jupiter spolu s Juno zahájili  vystoupení bohů sídlících na Olympu. O  svých hrdinských činech hovořil také Herakles, božský kovář Hefaistos se chlubil  svým dílem a Poseidon vládl trojzubcem. Nechyběly ani božské nymfy. Odměnou všichni účinkující  obdrželi čokoládovou minci – platidlo pro převozníka do říše mrtvých.
Druhou částí programu byla prohlídka galerie antického umění. Naši primáni byli pozornými  posluchači průvodce, který je seznamoval s uměleckými exponáty z Řecka a Říma.  Prokázali dobré dějepisné vědomosti.
 V zahradě galerie malovaly děti výjevy z historie starověkého světa.
 Antický den se vydařil. Primáni odjížděli domů plni dojmů a spokojení. Těšíme se na příští školní rok, kdy se ve staletích přeneseme do středověku.

Blanka Dvořáčková

Antický den 2012