Jiráskovo gymnázium » Ze života školy

Ze života školy

Den ve středověku

30.05.2012

V letošním školním roce si studenti sekund mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak se žilo ve středověké vesnici i ve středověkém městě. Součástí tématického dne „Den ve středověku“, který je součástí ŠVP v předmětu dějepis, byla totiž dne 16. 5. 2012 exkurze do archeoskanzenu v Uhřínově pod Deštnou, který rekonstruuje vesnický život 12.-14. století. Sekundáni si mohli zkusit, jak se kdysi zpracovával len a tkaly látky, oblékli se do dobových oděvů a seznámili se s jejich výrobou, pokusili se vyrobit nádobí na replice středověkého hrnčířského kruhu nebo umlít obilí na kopii žentouru. Průvodce expozicemi pan Dragoun je také seznámil s druhy a výrobou středověkých zbraní a střelbu z luku si mohli hned také vyzkoušet při honu na papírového kance. Přímo ve skanzenu jim pak odborník tesař vysvětlil, jak bylo ve středověku provozováno tesařské řemeslo, jak a co se stavělo. Repliky středověkých vesnických stavení a zařízení si pak mohli prohlédnout zvenku i zevnitř. Viděli např. roubenou polozemnici, stodolu, chlév, kovárnu, oboroh, železářskou i chlebovou pec a ovocný sad. V chlebové peci si upekli chlebové placky z vlastnoručně umleté mouky. Chutnaly prý báječně.
Následující den,17.5.2012, navazoval pobyt ve středověkém městě. A proč jezdit daleko, když Náchod je výborným příkladem středověké městské kolonizační činnosti. Den začal společnou prohlídkou exteriéru náchodského zámku a seznámením s jeho počátky a středověkou historií. Ze zámecké terasy pak bylo možno podle výkladu Mgr.Macury sledovat vývoj města až do současné podoby. Po zámeckých schodech sekundáni sešli na náměstí a jedna třída pokračovala v prohlídce historických míst přímo v ulicích města, druhá třída navštívila expozici se zajímavým výkladem v náchodském vlastivědném muzeu. Asi po hodině se třídy vyměnily a poslední část programu proběhla ve třídách našeho gymnázia. Zde pak v odborných historických prezentacích prokázali studenti obou sekund nejen vědomosti dějepisné (zhotovení a popis středověkých zbraní, středověkého oblečení a způsobu života), ale i výtvarné a schopnosti práce s počítači.
Závěrem se pak všichni zamysleli nad otázkou, zda by chtěli či nechtěli žít ve středověku.

foto1

foto2