Jiráskovo gymnázium » Ze života školy

Ze života školy

Návštěva z Německa 2011

13.10.2011

Od 4. do 13. října 2011 navštívili Jiráskovo gymnázium žáci partnerského gymnázia z Georgsmarienhütte v Německu. Bydleli v rodinách českých studentů. První den návštěvy je v aule přijal ředitel školy Pavel Škoda, později na náchodské radnici pan starosta Jan Birke. Vedení města pro ně zajistilo bezplatnou prohlídku náchodského zámku. Odpoledne se sportovalo v tělocvičně gymnázia. Čtvrtek byl vyhrazen celodennímu výletu do Prahy a prohlídce jejích nejvýznačnějších pamětihodností. V pátek následovala návštěva historického centra Nového Města nad Metují, společné focení v krásném prostředí zámecké zahrady a výstup na zámeckou věž. V novoměstském nízkoprahovém centru Mandl se němečtí žáci seznámili s jeho chodem a zahráli si fotbálek, stolní tenis, společenské hry. Víkend strávili Němci v českých rodinách, ty se také postaraly o vyplnění volného času. Pondělní exkurze do náchodského pivovaru spojená s mnoha dotazy zůstane jistě velmi dlouho v paměti zvídavých dětí. I navazující Stadtspiel se všem líbil. Odpolední biliár v Rubenaklubu jen završil velmi pěkný den. Zato úterní výlet do Orlických hor pokazilo deštivé počasí. V pevnosti Dobrošov déšť ještě nevadil, ale při výstupu na Masarykovu chatu už ano. Po obědě jsme se přesunuli do Neratova. Zdejší kostel má nádhernou novou skleněnou střechu, pod níž němečtí žáci dlouho diskutovali o znovuobnovení této památky nesmyslně zničené Rudou armádou na konci války. Počasí se umoudřilo a středeční procházka po adršpašských skalách i projížďka na lodičce po tamním jezeře se opravdu povedly. Byla to dobrá tečka za celým pobytem. Čtvrteční loučení bylo smutné, protože vznikla nová přátelství, snad některá z nich vydrží dlouho, jak se to často stalo při minulých návštěvách žáků z Georgsmarienhütte. Auf Wiedersehen!

Autor: Ivo Forejt