Jiráskovo gymnázium » Ze života školy


Ze života školy Dny poezie? Napřesrok určitě znovu

30.11.2010

   Minulý týden třemi poetickými večery začaly letos pozvolna se připomínající Dny poezie. A začaly vlastně dost zhurta. A rozhodně si řekly o pokračování napřesrok.
   Dny poezie nejsou na gymnáziu ničím novým. Ty první jsou staré skoro jako naše století. Začínaly si být ale nebezpečně podobné, rok od roku těžko odlišitelné. Chtělo to život, živou vodou oživit. A povedlo se. Letošní Dny poezie se otevřely Náchodu a bylo to otevření dokořán a doširoka a dohluboka a tak trochu do neznáma. Ale otevření dobré, nutné a potřebné, protože v tom mohutném zívnutí nad náchodskou kulturou bylo možné zaslechnout, že to takhle jde, že to chybí, že je to dobré.
   A bylo.
   Vladimir Benderski nezklamal. Předvedl strhující interpretaci textů u nás takřka neznámého izraelského básníka Davida Avidana. Texty - protesttexty, razantně komentující stav našeho světa, zazněly v plné síle charizmatického interpretova projevu, v barevné škále Benderskiho výrazových prostředků, která je vskutku přepestrá a přesná. Není pochyb o tom, kdy mluví Vladimir Benderski o lásce a kdy o sexu, kdy o penězích, kdy o dítěti a kině a literatuře a osobě.
   Štěpán Nosek nás přivítal šansonem Jiřího Bulise a veskrze pestrý večer prokomponoval ze starších textů sbírky Negativ,  novějších impresí, v nichž nezůstal nic dlužen svému gymnaziálnímu působišti, regionálním kulturním ikonám ani setkáním na cestách. Přidal i několik překladů irských autorů. To vše s dávkou sobě vlastní ironie neopomněl glosovat sebeironickými růvodními glosami. Na cestu k domovům zazpíval znovu Jiří Bulis svoje Nashledanou. A ať byl v Babičce kdo byl kým byl, za shledanou se Štěpánem Noskem a jeho texty budem kdykoli příště rádi, jako jsme byli rádi za tohle.
   Nejvíc diváků přitáhla subkulturní multižánrová hvězda Petra Váši. A s ní zazářilo něco pro gymnázium i Náchod zcela nevídanéhoého neslýchaného. Něco s velkým Ň. První lekce fyzického básnictví pro gymnazisty (a nejen pro ně) byla objevným zážitkem z propojení jazykové hravosti, pohybové i hlasové exprese, moci gestiky i mimiky. Jako že je lišák lišákem, jako že se lokomotivám motají kola a tepý popel metá kotrmelce v kotli, Váša tu prostě nemohl být naposled!
   I přesto, že vás, milí poezii nasluchající, dohromady nebyla víc než stovka, mělo to smysl a stálo to za to a zkusíme to (snad opět s nezbytnou a vítanou podporou Nadace Jiráskova gymnázia) příští rok znova. Třeba vás už bude přes sto. Poezie takováhle a takhle za to stojí!

Vytisknout tento článek …

Související odkazy:
Copyright 2007 www.clickmedia.cz - tvorba www stránek a webdesign. Tento web používá redakční systém Clips.

Prohlášení o přístupnosti | Napište nám | Poslední aktualizace webu: 12.01.2018