Jiráskovo gymnázium » Ze života školy


Ze života školy Skřivánci Jiráskova gymnázia slaví 15 let svého působení

„Před lety se sešla skupinka nadšenců, kteří chtěli hrát na zobcové flétny. Nástroje neměli, hrát neuměli a co budou hrát, to jim bylo jedno. A tak vznikli Skřivánci.“ Takhle vzpomíná na začátky souboru zakladatel, dirigent a aranžér skladeb Mgr. Milan Poutník.


Od té doby uplynulo celých 15 let a Skřivánci se v souboru několikrát vyměnili, už dávno nejsou souborem flétnovým, ale mají mezi sebou smyčcové nástroje a komorní dívčí pěvecký sbor, který v současnosti vede Mgr. Lenka Hronková. Všichni už umějí hrát a pečlivě si vybírají, jaké skladby do svého repertoáru zařadí. Mají za sebou pěknou řádku koncertů doma i v cizině. Natočili dvě CD a jedno DVD. Jsou „uhnízděni“ v Jiráskově gymnáziu v Náchodě a k životu jim nic nechybí.


Na sklonku loňského roku v prosinci započala aktivní spolupráce se slovinským pěveckým dětským sborem při škole Davorina Jenka a tak Skřivánci navštívili Slovinsko a vystupovali se svým vánočním repertoárem. Tam také, kromě nových kamarádů, získali i přízeň slovinských diváků.


V rámci letošního jubilejního 40. ročníku Cameraty novy Náchod, se Skřivánci představí se slavnostním koncertem k 15ti letému trvání společně se svými slovinskými přáteli z podhorské vesnice Cerklje na Gorenskem, která se nachází pod kopci, 25 km severně od Lublaně. Kraj Cerklje má ve Slovinsku dlouhou tradici školních, církevních a dalších různorodých pěveckých sborů. Děti ve věku od 12 do 15 let, které se zajímají o sborový zpěv, navštěvují sbor, kde už 16 let vyučuje vokální techniku a sborový zpěv prof. Irma Močnik, která se přivdala do významné slovinské hudební rodiny Močniků.


Pro vystoupení v České republice, v rámci festivalu Camerata nova Náchod si připravili kaleidoskop slovinské sborové hudby od lidových písní až po současnost, včetně populární hudby pro dětské pěvecké sbory, ale také společné skladby se Skřivánky, které v premiéře zazní 2. června od 18.00 v Husově sboru.


Zveme vás tedy na tento výjimečný koncert!

Skřivánci JG

Vytisknout tento článek …


Skřivánci ve Slovinsku 1
Copyright 2007 www.clickmedia.cz - tvorba www stránek a webdesign. Tento web používá redakční systém Clips.

Prohlášení o přístupnosti | Napište nám | Poslední aktualizace webu: 12.01.2018