Jiráskovo gymnázium » Úspěchy studentů

V bludišti podruhé druzí

Na Jiráskově gymnáziu v Náchodě se již několik let se studenty věnujeme robotice a s úspěchy se účastníme nejrůznějších soutěží.

21. listopadu 2014 se studenti Martin Němec, Jan Jirman a Jan Polák umístili (v konkurenci 80 týmů ze středních škol z celé republiky) na druhém místě v Robosoutěži ČVUT. Získali tak možnost změřit svoje síly s vysokoškolskými studenty ve finále této soutěže.

Zadání soutěžní úlohy je každý rok jiné, letos bylo inspirováno legendární hrou PacMan. Úkolem bylo ze stavebnice Lego Mindstorms sestavit robota, který zcela samostatně projede co největší část bludiště.

Finále se konalo v pátek 12. prosince a zúčastnilo se ho celkem 26 týmů. Po odehrání základních skupin byl náš tým na druhém místě, výsledky byly ale velice vyrovnané (u prvních šesti týmů se lišily o jeden jediný bod). V následujícím čtvrtfinále měl náš tým obrovské štěstí, když jeho robot na začátku jízdy zcela ztratil orientaci, nakonec se ale dokázal „vzpamatovat“ a postoupili jsme dál. Štěstí nám ale chybělo ve finále, kdy přestože vše bylo několikrát zkontrolováno, došlo před jízdou ke špatnému zadání údajů o bludišti. Ve výsledku z toho ale bylo krásné druhé místo. V konkurenci studentů vysokých škol je to obrovský úspěch.

Kromě krásných cen (mobilních telefonů či soudků piva, které však studenti raději vyměnili za finanční hotovost) může studenty těšit i to, že jsou již nyní (na základě jejich umístění) přijati ke studiu na ČVUT.

Další fotografie naleznete na FB gymnázia.

Autor: Jan Preclík

01---krasne-druhe-misto-pro-jiraskovo-gymnazium.jpg

02---bludiste,-ktere-meli-roboti-projet.jpg

03---vyprava-jiraskova-gymnazia,-zleva-jan-polak,-jan-jirman,-jan-preclik--vedouci-,-martin-nemec.jpg