Jiráskovo gymnázium » Úspěchy studentůROBOSOUTĚŽ 2011 – robot Jiráskova gymnázia vítězí na ČVUT

06.12.2011

V pondělí časně zrána vyrazilo šest studentů Jiráskova gymnázia obtěžkáno několika krabicemi na cestu do Prahy. Krabice obsahovaly dva roboty (sestavené ze stavebnice LEGO), které studenti připravili na celorepublikové kolo soutěže vyhlašované Fakultou elektrotechnickou Českého vysokého učení technického v Praze pod názvem ROBOSOUTĚŽ 2011.

Cílem soutěže bylo sestrojit robota, který co nejrychleji převeze po nerovné dráze míček (o něco větší než pingpongový a stejně tak lehký) – taková obdoba běhu s vajíčkem na lžičce. Zadání sice vypadá jednoduše, ale ve snaze o dosažení co nejlepšího času (a tedy co největší rychlosti) každá nerovnost na dráze hrozila pádem míčku, a že těch pádů bylo…

Dva týmy studentů ve složení Jan Jirman, Jan Polák, Martin Němec (tým JGN1) a Pavel Lokvenc, Jan Rydlo, Marek Hanuš a pomocný technik Luboš Koblása (JGN2) doprovázeli vyučující David Barka a Jan Preclík.

Přihlášeno bylo 30 týmů z celé republiky, nakonec jich nastoupilo 26. Po prvním kole to pro nás vypadalo velice nadějně – tým JGN1 byl na prvním místě, JGN2 na čtvrtém. Ve druhém kole se nám nedařilo a ani jeden tým nedovezl míček do cíle. Smůla postihla tým JGN2 i v kole třetím (a posledním), kdy jejich robot těsně před cílem vyjel z dráhy – ale i to stačilo na pěkné sedmé místo (s časem 16,000 s). Dařilo se ale týmu JGN1, který ve třetím kole zvítězil s krásným časem (11,937 s), a bylo z toho celkové první místo.

Oba dva týmy předvedly výborné výkony, a přestože někteří z našich studentů stavebnice LEGO Mindstorms, ze kterých byl robot sestaven, viděli poprvé ani ne měsíc před soutěží, obstály i v konkurenci odborných škol, kde se robotika a řídicí technika vyučuje v rámci běžné výuky. LEGO stavebnice gymnáziu zapůjčilo ČVUT.

Studenti určitě nelitovali brzkého vstávání, vítězové byli odměněni přenosnými harddisky, ostatní alespoň nasbírali cenné zkušenosti. Oběma týmům gratulujeme a týmu JGN1 přejeme hodně štěstí v pátek, kdy se se svým robotem zúčastní dalšího kola soutěže – tentokrát proti robotům vysokoškolských studentů pražského ČVUT.

Autor: Jan Preclík

Vytisknout tento článek …


posledni-upravy-robota-pred-prvnim-kolem-1.jpg


posledni-upravy-robota-pred-prvnim-kolem-2.jpg


posledni-upravy-robota-pred-prvnim-kolem-3.jpg


prvni--a-nejuspesnejsi--jizda-tymu-jgn2.jpg


start-vitezne-jizdy-tymu-jgn1.jpg


tri-dva-jedna-start--tym-jgn2-.jpg


zaplnena-zengrova-poslucharna,-kde-se-soutez-konala.jpg


tym-jgn2-se-svym-robotem-na-soutezni-draze--obsadil-7.-misto-.jpg


vitezny-tym-jgn1.jpg
Copyright 2007 www.clickmedia.cz - tvorba www stránek a webdesign. Tento web používá redakční systém Clips.

Prohlášení o přístupnosti | Napište nám | Poslední aktualizace webu: 21.02.2018