Jiráskovo gymnázium » Úspěchy studentů

Tomáš Burdych - 3. místo v mezinárodním kole zeměpisné soutěže středoškoláků

05.10.2007

Tomáš Burdych, student 4. ročníku, se umístil na 3. místě v mezinárodním kole zeměpisné soutěže středoškoláků (4th Central European Region International Geography Olympiad), které se konalo 4. - 8. září 2007 na Slovensku. Gratulujeme!!!

Server www.geography.cz uvedl:

Stalo se již tradicí, že celostátním kolem zeměpisná olympiáda pro nejúspěšnější studenty kategorie D (střední školy) nekončí. Každý rok postupuje první čtveřice na mezinárodní měření geografických znalostí a dovedností. Českou „expedici“ jsme letos vedli, jako dosavadní organizátoři národní soutěže, poprvé. Proto jsme byli zvědaví, jak celá soutěž probíhá, ale také, jak v ní obstojíme.

CER-IGEO 2007

Central European Region – International Geography Olympiad

Středoevropská geografická olympiáda se konala v termínu 4. – 8. září na Slovensku.  Pořadatelem bylo Ministerstvo školství Slovenské republiky, Slovenská geografická společnost (zastoupená pracovníky Univerzity Komenského z Bratislavy) a Iuventa, servisní organizace MŠ SR.
Soutěže se zúčastnila družstva 4 zemí – Česka, Polska, Slovinska a pořadatelské země Slovenska (jeho barvy hájily dva týmy). Jednacím jazykem byla angličtina, která do jisté míry zvyšovala náročnost zadání úkolů, i když bylo soutěžícím povoleno používat slovníky. V běžném hovoru se samozřejmě uplatňovaly i mateřské, vesměs slovanské jazyky. Pouze v komunikaci se Slovinci se účastníci převážně drželi angličtiny.
Soutěžilo se ve třech částech. Zahajovalo se obecným zeměpisným testem. Objevily se v něm jak klasické/standardní otázky, které byly podobné těm našim, tak některé nové, neotřelé nápady a náměty. Následoval test zaměřený na hodnocení krajiny oblasti konání soutěže (Veporské vrchy, obec Látky). Soutěžící při jeho řešení částečně navázali na vlastní poznání terénu, přestože vzhledem k počasí byla exkurze, která úkolu předcházela časově omezena. Poslední částí byl tzv. „multimedia quiz“, test všeobecných znalostí, který přesahoval rámec geografie a obsahoval také otázky z politiky, kultury či sportu. Tady se ukázalo, nakolik účastníci jsou specializováni či zda disponují informacemi také z jiných oblastí. Na závěrečném hodnocení se pak jednotlivé části podílely v poměru 2 : 2 :1.
Družstvo České republiky tvořili Michal Honzíček (1. v našem celostátním kole; Gymnázium J. Ressla, Chrudim), Michal Medek (3.; Gymnázium Uherský Brod), Tomáš Burdych (5.; Jiráskovo gymnázium Náchod) a Martin Janáč (6.; Gymnázium Boskovice).
Úskalími všech otázek a úkolů prošli všichni velmi dobře. Bylo to dáno také možností odreagovat se od soutěžního vypětí na odpoledních exkurzích vedených do zajímavých míst v okolí, např. na Donovaly v Nízkých Tatrách, do historické a přitom rychle se rozvíjející Banské Bystrice či k vodopádu Bystré, připomínajícímu nám starším Slovenský ráj.
Součástí soutěže byly rovněž prezentace zúčastněných zemí. Soutěžící na nich představili svoji zemi, upozornili na zajímavá místa, která stojí za to navštívit. Netradičně byla pojata naše prezentace, a to jako kvíz pro ostatní družstva. Vždyť se předpokládalo, že účastníci, nejlepší mladí geografové svých zemí, mají bohaté znalosti. Tato forma se setkala s kladným ohlasem. Nás pak potěšilo, že výsledky byly celkem solidní, i když nejlépe znali Prahu a naše sportovce.
Organizátoři soutěže nezveřejňovali průběžné výsledky, a tak se napětí na soutěži po každé části zvyšovalo. S velkým očekáváním se proto setkalo vyhlášení výsledků. Celkem byly uděleny 3 zlaté, 2 stříbrné a 8 bronzových medailí. Naše družstvo si odvezlo dvě bronzové (T. Burdych, M. Janáč), jednu stříbrnou (M. Medek) a jednu zlatou, která byla umocněna ještě absolutním vítězstvím (M. Honzíček).  Nepochybně kladně se projevilo, že Michal už měl za sebou zkušenosti z obdobných setkání.
Účast na mezinárodní soutěži byla pro všechny zúčastněné velmi příjemnou zkušeností, navázala se nová přátelství. Do svých domovů se všichni rozjížděli s  předsevzetím, že udělají vše pro to, aby se za rok opět sešli. Příští akce, tentokrát na celosvětové úrovni, se totiž koná v Tunisku. A to je přeci příležitost, o kterou stojí za to bojovat!

J. Peštová, M. Jeřábek

2007-09-08_burdych_diplom.jpg Diplom Tomáše Burdycha za 3. místo v mezinárodním kole zeměpisné soutěže středoškoláků