Jiráskovo gymnázium » Projekty » Robotika a 3D tisk (15SMV02-0003)

Robosoutěž ZŠ 2016 - jízda s robotem po čáře a přes most

Jiráskovo gymnázium v Náchodě je již šestým rokem pravidelným účastníkem soutěže robotů postavených ze stavebnice LEGO, kterou pořádá České vysoké učení technické v Praze. Letošní úloha (pro žáky nižšího gymnázia) byla naučit robota sledovat co nejrychleji černou čáru. Zadání bylo ztíženo vyvýšeným mostem uprostřed dráhy, který bylo nutno překonat.

I když zadání vypadá jednoduše, vůbec o jednoduchou úlohu nešlo – pro spoustu týmů byl velký problém vůbec ve vymezeném čase 90 sekund projet celou dráhu. Naše dva týmy FastCore (Šimon Prudil, Kryštof Veverka a Evheniy Vorokhta) a GymplBot (Tomáš Heger) to i s časovou rezervou zvládaly, a tak postoupily ze základních skupin do následného play-off. Nakonec Tomáš Heger (žák sekundy) obsadil krásné čtvrté místo a druhý tým došel až do osmifinále, což je v konkurenci 48 týmů z celé republiky pěkný výsledek.

Jsme rádi, že naši studenti mají o robotiku zájem a že se nám je daří v rámci volitelného předmětu Hrátky s robotikou i v rámci robotického kroužku připravovat na takovéto soutěže. Pro studenty, i jejich vedoucího, to znamená mnoho hodin odpolední práce nad stavbou a programováním robotů.

Díky podpoře Královéhradeckého kraje a firmy ATAS elektromotory Náchod a.s. budeme moci na příští rok zakoupit další robotické stavebnice založené na platformě Arduino, tak se naši studenti budou moci seznámit i s tím, co se využívá v praxi v reálných aplikacích. Určitě to pro ně bude znamenat velké plus do budoucna a otevře jim to možnost účastnit se nejrůznějších zajímavých projektů.

Více fotografií najdete na Facebooku.

Autor: Jan Preclík

studenti-jiraskova-gymnazia--zleva-tomas-heger,-krystof-veverka,-vedouci-jan-preclik,-simon-prudil,-evheniy-vorokhta-.jpg

tomas-heger-pred-startem---celkove-4.-misto.jpg

trenink-pred-zacatkem-souteze---na-hristi-nebylo-k-hnuti.jpg

tym-fastcore--vpravo-.jpg

Projekt Robotika a 3D tisk

Účelová neinvestiční dotace ve výši 22 000 Kč z rozpočtu Královéhradeckého kraje na financování výdajů vynaložených při realizaci projektu s názvem „Robotika a 3D tisk“, dotace je poskytována podle podmínek dotačního programu Královéhradeckého kraje „15SMV02 Rozvoj tvůrčích schopností a dovedností dětí, žáků a studentů - rozvoj talentů“.

Doba realizace projektu: 1.8.2015 - 31.7.2016

Sršňáci na Robosoutěži ČVUT

Studenti Jiráskova gymnázia se již několik let pravidelně účastní Robosoutěže, kterou pořádá ČVUT v Praze. Jde o soutěž robotů postavených ze stavebnice Lego Mindstorms. Letošní zadání bylo „hašení ohnisek požáru“ – najít v bludišti červená světélka a přiložením magnetu je uhasit (přebarvit na zelená).

Jak jsme se dozvěděli od hlavního pořadatele soutěže, jsme jednou z mála škol, která se této soutěže účastní pravidelně od prvního ročníku. Není to tak úplně pravda, prvního ročníku jsme se neúčastnili, protože jsme o něm ještě nevěděli.

Letos se do soutěže přihlásil tým Sršňáci studentů kvinty (Balcar Vojtěch, Brychta Adam a Pikman Jan) navštěvujících robotický kroužek. Šlo o naprosté začátečníky, kteří robotickou stavebnici viděli poprvé měsíc a půl před konáním soutěže. Přesto dokázali postoupit ze základních skupin do play-off, kde je ale vyřadil tým, který nakonec skončil na druhém místě. Prohráli s ním však o jeden jediný bod. Pro studenty to byla určitě dobrá zkušenost a doufejme, že i motivace do budoucna.

Více fotografií najdete na našem FB, kde je i video jízdy našeho robota.

Autor: Jan Preclík

2015-11-28_dsc_012.jpg