Jiráskovo gymnázium » Ze života školy » Kronika školy


Kronika Jiráskova gymnázia - školní rok 2017-18

Školní rok 2017-18 zahájili učitelé přípravným týdnem 30. srpna, v jehož průběhu se konaly opravné zkoušky. Studenti nastoupili do školy v pondělí 4. září, kde je prostřednictvím rozhlasu přivítal ministr školství, mládeže a tělovýchovy prof. PhDr. Stanislav Štech, CSc., prostřednictvím školního rozhlasu ředitel školy Pavel Škoda a ve třídách jejich třídní učitelé. Podle pravidelného rozvrhu se začali učit hned následující den.

11. září proběhla na škole ústní část opravných maturitních zkoušek. Všech pět studentů uspělo a uspěli i další dva studenti, kteří opravovali v předcházejícím týdnu didaktický test.

Ve dnech 11. - 13. září byli na primárně-preventivním pobytu v Horních Vlčkovicích studenti 1.A s prof. Fišerovou a Vrátilovou a 13. září je zde vystřídali žáci 1.V s prof. G. Škodovou a Misarovou a zdrželi se do 15. září. Ve dnech 13. - 15. září byli na primárně-preventivním pobytu na Pardubických boudách v Krkonoších také studenti 1.B s prof. Rojtovou a Víchem. Dny od 18. do 20. září prožili žáci 1.W na primárně-preventivním pobytu v Lachově u Teplic nad Metují s prof. Diviškem a Zapletalem.

11. září navštívili ZOO ve Dvoře Králové nad Labem studenti 7.W a 3.B s prof. Ježkem a Slavíkem a o den později absolvovali stejnou exkurzi studenti 7.V a 3.A s prof. Rojtovou a Jaroušovou.

18. září v podvečerních hodinách přijeli studenti z partnerské školy v Oesede v SRN. Během svého pobytu byli přijati ředitelem školy na gymnáziu a některým ze členů samosprávy na náchodské radnici a prohlédli si náchodský zámek. Absolvovali celodenní výlety do Krkonoš, do Prahy a do Police nad Metují do Muzea papírových modelů a na Ostaš. V Hronově navštívili Dům dětí a mládeže Domino. Kromě toho se zúčastnili několika hodin výuky se svými českými partnery a byl pro ně ve škole připraven worshop stavby robotů. Další program jim individuálně připravili v hostitelských rodinách. 27. září ráno se vydali na cestu domů.

20. září zhlédli kvartáni v Divadélku ZUŠ v Náchodě představení Fórum. Naši studenti se tradičně zapojili do celonárodní charitativní sbírky Srdíčkový den, jejíž výtěžek je určen pro těžce handicapované děti a jejich rodiny.

21. září se naši studenti utkali se žáky z 11 škol v okresním finále v přespolním běhu v Polici nad Metují. Doprovodili je prof. Rojtová a Slavík. Naši školu reprezentovalo 33 běžců a to ve všech šesti kategoriích. Tři družstva postoupila do krajského finále, které se uskutečnilo 5. října v Nové Pace. Družstvo mladších žákyň složené pouze z primánek Markéty Vydlákové (1.W), Andrey Janatkové (1.W), Anežky Staňkové (1.W), Šárky Vlčkové (1.V) a Venduly Vyskočilové (1.V) se na trati 1500m umístilo na 5. místě (ze 7). Mladší žáci Matěj Vrzáček (1.W), Matyáš Hájek (1.W), Vít Melichar (1.V), Petr Vašíček (1.V), Jonáš Neumann (2.V) a Jan Poustka (2.W) se na trati 2000m umístili na 4. místě (z 5). Nejlepší z našich primán Matěj Vrzáček skončil pátý (z 28). Starší žákyně Adéla Breitrová (4.V), Lucie Žáčková (4.W), Monika Říhová (4.W), Monika Mastíková (4.V) a Zuzana Šnorbertová (4.W) vybojovaly na trati 1500m 2. místo a postup do krajského finále. Adéla Breitrová mezi 31 běžkyněmi zvítězila. Starším žákům Antonínu Staňkovi (4.V), Bohdanu Ptáčkovi (4.V), Martinu Brejtrovi (4.W), Jakubu Hejzlarovi (4.W), Ondřeji Lukášovi (3.V) a Šimonu Vackovi (3.V), kteří se na trati 3000m umístili na 3. místě, unikl postup do krajského finále jen díky pravidlu o lepším umístění čtvrtého běžce. Staněk skončil v konkurenci 45 závodníků druhý. Dorostenky Sabina Jirmanová (2.A), Kamila Šimková (2.A), Sára Kubíková (2.A), Nikol Urbanová (2.A), Oluša Gajdošová (5.V) a Karolína Křenková (5.W) na trati 3000m v konkurenci pouze s běžkyněmi Gymnázia Broumov zvítězily, když Sabina skončila celkově druhá a Kamila, která svým "zakufrováním" těsně před cílem přišla o suverénní vítězství, třetí. Dorostenci Radek a Tomáš Jansovi (2.A), Adam Šesler (2.B), Martin Červíček (2.B) a Matěj Prouza (1.B) na trati 5000m rovněž vybojovali 1. místo (ze 4), když Radek zvítězil a Adam skončil na 2. místě (z 23). Spolu s dorostenkami se tak kvalifikovali do krajského finále.

O víkendu 22. - 24. září se na škole konal další ročník Heuréky. Jde o oblíbené setkání učitelů fyziky z celé republiky. Organizačně ji zajišťuje prof. Polák.

25. září jeli na literárně-historickou exkurzi do Prahy studenti 2.B s prof. Půlpánovou a Fišerem. Navštívili Vyšehrad, prohlédli si Národní divadlo a ve Švandově divadle zhlédli představení Hamlet. Do Archeoparku do Všestar a na královéhradeckou hvězdárnu jeli primáni s prof. Diviškem, Fišerovou, Macurou, Veverkou a Ježkem. Septimáni a studenti 3. ročníku se zúčastnili v Městské knihovně v Náchodě Autorského čtení Lidmily Kábrtové.

26. září jeli členové divadelního souboru Hidrak do Miletína s prof. Dvořáčkovou a Olšanovou. Navštívili zámek, Muzeum loutkářství a rodný domek K. J. Erbena, kde se prezentovali svým vystoupením.

27. září navštívili ZOO ve Dvoře Králové nad Labem terciáni s prof. Rojtovou a Slavíkem. Atleti se pokusili pod dohledem prof. Půlpánové a Zapletala uspět v Jičíně v krajském kole Středoškolského atletického poháru. Dívky Markéta Kubínová (4.A), Veronika Kosová (3.B), Nikol Urbanová (2.A), Rosa Carlino (2.A), Sabina Jirmanová (2.A), Kamila Šimková (2.A), Nela Mědílková (1.B), Anna Venclová (1.B), Aneta Tučková (1.B), Oluša Gajdošová (5.V), Denisa Konvalinová (1.B) a Markéta Zeisková (8.V) vybojovaly 4. místo stejně jako chlapci Josef Mrázek (3.B), Tomáš Křivda (7.V), Jan Ježek (4.B), Martin Jirásek (2.B), Daniel Štodt (4.A), Radek Jansa (2.A), Jakub Divišek (7.W) a Vojtěch Joska (7.W).

2. října se zúčastnili oktaváni s prof. Nývltovou a Macurou v Městské knihovně v Náchodě autorského čtení Marka Šindelky. Studenti dějepisného semináře navštívili s prof. Štegerovou Okresní archiv v Náchodě.

4. října studenti zorganizovali na škole studentské Volby nanečisto, které simulovaly volby do Parlamentu ČR.

5. října jela prof. Rojtová s postupujícími studenty na krajské kolo v přespolním běhu do Nové Paky, které se uskutečnilo za velmi nepříznivých, celodenním deštěm ztížených podmínek. Přesto se družstva Jiráskova gymnázia umístila velmi dobře. Starší kategorie dívek i chlapců obsadily 4. místa. O tento výsledek se zasloužili Gajdošová Oluša (5.V), Meierová Bára (1.A), Šimková Kamila (2.A), Kubíková Sára (2.A), Jirmanová Sabina (2.A), Urbanová Nikol (2.A), Jansa Radek (2.A), Jansa Tomáš (2.A), Červíček Martin (2.B), Šesler Adam (2.B), Hejna Ondřej (1.A). Mladší dívky obsadily ve své kategorii 9. místo. Běžely ve složení Brejtrová Adéla (4.V), Žáčková Lucie (4.W), Říhová Monika (4.W) a Němečková Bára (4.V).

6. října jsme organizovali u nás setkání učitelů z gymnázií z Trutnova, Vrchlabí, Úpice, Hostinného a Dvora Králové nad Labem.

Studentům maturitního ročníku podala informace o možnostech studia a přihlašování na VŠ výchovná poradkyně prof. Nývltová. 10. října se sešla se studenty 4.A a 8.V a 11. října se studenty 4.B a 8.W.

11. října se osm našich studentů zapojilo do celonárodní sbírky Tyfloservisu Bílá pastelka, jejíž výtěžek je každoročně věnován na podporu slabozrakých a nevidomých občanů. Do německého Budyšína jeli na divadelní expedici "Ein Mann sieht rosa" studenti němčiny ze 3. ročníku s prof. Fišerovou a Š. Škodovou. Do Brna na strojírenský veletrh doprovodil zájemce z řad studentů prof. Geťko. Ve škole proběhla soutěž Přírodovědný klokan určena žákům z tercie až sexty a 1.-2. ročníku. V kategorii Kadet soutěžilo 42 žáků a první tři místa obsadili Tomáš Heger (4.V), Lukáš Fidler (4.V) a Jan Krčmář (3.W). 78 studentů se zapojilo do soutěže v kategorii Junior. Zvítězil Jakub Ježek (6.W), druhý byl Michael Obst (5.V) a třetí Štěpán Filip (2.A).

12. října organizoval prof. Divišek na nově zrekonstruovaném stadionu na náchodských Hamrech Okresní finále v minifotbalu starších žáků (naše tercie a kvarta). Naši mladí fotbalisté nezklamali a obsadili pěkné třetí místo. Hráli v sestavě Lukáš Fidler (4.V), Šimon Petráš (4.W), Jan Horkel (4.V), David Katuš (4.V), Ondřej Lukáš (3.V), Jan  Zetek (4.V), Jakub Hejzlar (4.W), Antonín Vančák (3.W) a Marián Bydžovský (3.W). Ondřej Lukáš byl vyhlášen nejlepším hráčem celého turnaje. Turnaj bez problémů rozhodovali Jakub Čejchan (5.V) a Adam Šesler (2.B).

16. října doprovodil studenty do Hradce Králové na turnaj Středoškolské ligy Ultimate frisbee prof. Slavík a 18. října do Prahy prof. Půlpánová. Podzimní část zahájil tým JGN „Trubky“ kvalifikačním turnajem v Hradci Králové, který obsadil dvěma družstvy. V konkurenci dvanácti týmů obsadilo družstvo „A“ 3. místo a družstvo „B“ 9. místo. Turnaje se zúčastnili Vojtěch Joska (7.W), Petr Zákravský (4.B), Jan Laubacher (7.W), David Lukášek (7.W), Marek Balcar (3.B), Tomáš Hak (3.B), Pavel Wolf (2.B), Mikoláš Hruša (1.V), Petra Janečková (4.B), Martina Hrubá (4.B), Pavlína Hušková (4.B), Simona Horkelová (7.W), Markéta Dvořáková (7.W), Kamila Dědková (6.V) a Jaroslava Šintáková (3.W). V Praze Vojtěch Joska (7.W), Simona Horkelová (7.W), Petra Janečková (4.B), Martina Hrubá (4.B), Markéta Dvořáková (7.W), Marek Balcar (3.B), Pavel Wolf (2.B) a Jaroslava Šintáková (3.W) skončili z celkového počtu 16 týmů na 4. místě. Další dva kvalifikační turnaje čekají "Trubky" na jaře. Po podzimních výsledcích náš tým figuruje v rámci republiky na celkovém šestém místě.

18. října si studenti 8.W s prof. Macurou prohlédli v Praze Židovské město a Památník heydrichiády a v Národním divadle zhlédli představení Pýcha a předsudek.

20. října navštívili planetárium a hvězdárnu a elektrárnu Hučák v Hradci Králové studenti kvinty s prof. Košvancem a Brátem. Stejnou exkurzi absolvovali 23. října studenti 1. ročníku s prof. Diviškem a G. Škodovou.

Ve dnech 20. a 21. října škola zapůjčila prostory pro konání parlamentních voleb.

24. října organizoval prof. Zapletal turnaj ve stolním tenise. Náš tým ve složení Filip Kolář (5.W), Jan Zetek (4.V) a Michal Cepr (3.A) obsadil 3. místo. Studenti 6.V navštívili s prof. Balcarovou Čističku odpadních vod v Bražci.

Ve dnech 26.-27. října měli žáci podzimní prázdniny.

Na 31. říjen zorganizovali studenti 6.V prodej halloweenských lahůdek.

1. listopadu jeli studenti 4.A s prof. Misarovou a Jaroušovou na literárně-historickou exkurzi do Prahy. Prohlédli si Židovské město pražské, Židovské muzeum (Maiselova synagoga, Španělská a Pinkasova synagoga, Starý židovský hřbitov) a večer navštívili Stavovské divadlo, kde zhlédli hru Spalovač mrtvol. Do Jaroměře doprovodil prof. Zapletal basketbalisty na turnaj. Chlapci Šimon Vojtíšek (4.B), Jiří Šperling (3.B), Ivo Rohan (1.B), Miroslav Poláček (6.W), Henrich Klimeš (3.B), Michal Šraitr (7.W), Lukáš Novohradský (5.V) a Tomáš Lipovský (6.W) vybojovali 3. místo a dívky Pavlína Naglová (8.V), Markéta Lipovská (8.V), Markéta Zeisková (8.V), Alžběta Jansová (7.W), Jana Možíšová (7.W), Daniela Felgrová (4.B), Adéla Vondrášková (3.A) a Rosa Tereza Carlino (2.A) byly druhé.

2. listopadu navštívili Muzeum heydrichiády a Židovské město v Praze studenti 4.B s prof. Š. Škodovou a Štegerovou. V Národním divadle zhlédli představení "Jsme v pohodě". Ve škole pohovořil v aule o Shakespearovi pan Martin Hilský studentům sexty, 2. ročníku a studentům semináře Anglická literatura. Prof. Šulc doprovodil studenty do Jičína na turnaj v házené. V nesmírně obtížné konkurenci brankáři Jaromír Poláček (3.A) a Vojtěch Klikar (7.W) a dále hráči v poli Tomáš Lipovský (6.W), Lukáš Novohradský (5.V), Vojtěch Vyskočil (7.W), Lukáš Černý (7.W), Adam Joudal (5.W) a Kurt Hartmann (3.B) zvítězili v krajském kole a postoupili do regionální kvalifikace o celostátní finále.

3. listopadu se studenti pokusili v Hradci Králové uspět v krajském kole Logické olympiády za doprovodu prof. G. Škodové. V kategorii pro druhý stupeň ZŠ zvítězil Tomáš Heger (4.V) a Dominik Rufer (4.W) byl třetí. Jan Ježek (3.W) obsadil 12. místo, Kryštof Veverka (4.W) 15. místo a školu reprezentovali ještě Nikola Matějů (1.W) a Matyáš Bohuška (4.W).  Heger a Rufer postoupili do celostátního kola, které se koná 27. listopadu v Praze. V kategorii pro SŠ dosáhl nejlepšího výsledku Jakub Ježek (6.W), který obsadil 12. místo, a školu reprezentoval ještě Benjamin Sichrovský (7.V). Zámecké schody vyběhli naši studenti při tradičním závodě v Běhu do zámeckých schodů, kde porovnávali svoje síly žáci z celého okresu. Z primy a sekundy startovali Markéta Vydláková (1.W), Andrea Marešová (1.W), Vendula Vyskočilová (1.V), Šárka Vlčková (1.V), Anežka Petráková (1.W), Matěj Vrzáček (1.W), Kryštof Hanka (1.V), Václav Matyska (1.V) a Jonáš Neumann (2.V) a v této sestavě se jim podařilo obsadit 7. místo. V kategorii pro tercii a kvartu náš tým ve složení Monika Říhová (4.W), Adéla Breitrová (4.V), Barbora Němečková (4.V), Lucie Žáčková (4.W), Antonín Staněk (4.V), Jan Zetek (4.V), Jan Šesták (4.V), Michal Jerman (3.V) a Šimon Vacek (3.V) vybojoval ve velké konkurenci krásné 3. místo. Nejstarší dívky Markéta Zeisková (8.V), Kamila Šimková (2.A), Sabina Jirmanová (2.A), Veronika Staňková (1.B) a Bára Meierová (1.A) nezklamaly a získaly zlatou medaili. Stříbrnou medaili vybojovali chlapci Jakub Divišek (7.W), Ondřej Hejna (1.A), Matyáš Falta (6.V), Vojtěch Joska (7.W) a Ivan Kotlan (3.A). Doprovodili je prof. Půlpánová a Slavík.

6. listopadu se chlapci zúčastnili 1. kola Středoškolské futsalové ligy za doprovodu prof. Zapletala. Jáchym Dostál (4.B), Pavel Růžička (4.B), Jaromír Poláček (3.A), Adam Šesler (2.B), Jan Čejchan (6.W), Jan Ježek (4.B), Jakub Čejchan (5.V), Kryštof Janečka (5.V) a Vojtěch Joska (7.W) se zasloužili o druhé místo a tím si vybojovali postup do 2. kola.

7. listopadu se na naší škole uskutečnil turnaj v piškvorkách pro žáky ZŠ a SŠ z okolí. Na organizaci se podílel prof. Preclík. Turnaje se zúčastnilo 16 týmů, ovšem pouze 3 mohly postoupit dále. Z našich čtyřech týmů z 2. místa postoupili Sršňáci ve složení Ondřej Vít (7.V), Miroslav Říha (7.V), Benjamin Sichrovský (7.V), David Černý (2.A) a Jan Trojtl (2.B).
 
8. listopadu proběhla část školního kola Chemické olympiády pro kategorii A.

9. listopadu doprovodil studenty prof. Šulc do jičínské sportovní haly na krajské finále v házené chlapců základních škol a odpovídajících ročníků nižšího gymnázia. Družstvo náchodského gymnázia obsadilo 4. místo a bohužel se mu nepodařilo navázat na vítězný úspěch studentů vyššího gymnázia z předcházejícího týdne. Je však potřeba pochválit všechny zúčastněné za nesmírnou bojovnost a snahu v průběhu celé soutěže, jmenovitě Davida Katuše (4.V), Daniela Fišera (4.V), Jana Zetka (4.V), Oondřeje Pitřince (4.W), Matyáše France (4.V), Matěje Felkla (3.V), Dominika Rufera (4.W), Jana Zákravského (4.V), Bohdana Ptáčka (4.V), Matěje Drašnara (3.W), Libora Hylenu (3.V) a Petra Luciaka (3.V). Prof. Zikmund jel se studentkami Terezou Koukolovou (3.V), Klárou Bělobrádkovou (3.W), Veronikou Halamkovou (3.W), Janou Ježkovou (3.W), Janou Voborníkovou (3.W), Barborou Němečkovou (4.V), Kristýnou Duškovou (4.V), Monikou Říhovou (4.W), Klárou Novákovou (4.W) a Lucií Žáčkovou (4.W) do Police nad Metují na turnaj ve florbalu. Dívky obsadily 7. místo.

10. listopadu přijelo do školy Válkovo trio. Žáky primy a sekundy seznámili s tvorbou Jaroslava Ježka, pro terciány a kvartány vystoupili s programem Folkové návraty a představení Československý pop bylo určeno studentům kvinty a 1. ročníku. Pro maturanty připravili naši absolventi, nyní vysokoškoláci, prezentaci o studiu na VŠ s názvem A co dál?, která proběhla v aule po vyučování.

13. listopadu jeli do Prahy na Den otevřených dveří na Akademii věd studenti biologického semináře s prof. Jaroušovou a Slavíkem. Prof. Veverka organizoval on-line soutěž Bobřík informatiky pro studenty septimy a 3. ročníku. Studenti měli možnost otestovat si své schopnosti logického a algoritmického myšlení. Nejlepšího výsledku dosáhla Jana Možíšová (7.W), na druhém místě byl Martin Hrach (7.V) a třetí Miroslav Říha (7.V). Do čističky odpadních vod v Bražci se podívali studenti 2.A s prof. Zikmundovou.

14. listopadu se studenti 6.V s prof. Ježkem vydali na Josefovské louky u Jaroměře, kde je ornitologická rezervace. Zapojili se také do přípravy pastviny pro dartmoorské poníky v rámci projektu návratu velkých kopytníků do české krajiny. Prof. Šulc doprovodil do Jičína házenkářské družstvo chlapců po vítězství v krajském kole na regionální kvalifikaci o právo postupu do celostátního kola, které se konalo na přelomu listopadu a prosince v Rožnově pod Radhoštěm. Chlapci Jaromír Poláček (3.A), Tomáš Lipovský (6.W), Lukáš Novohradský (5.V), Vojtěch Vyskočil (7.W), Lukáš Černý (7.W), Vojtěch Klikar (7.W), Kurt Hartmann (3.B) a Adam Joudal (5.W) ve vyrovnaném zápase s družstvem libereckého gymnázia zvítězili. Studenti 4.V jeli s prof. Nývltovou a Karáskovou do Ostravy na exkurzi do vysokých pecí a na expozici Malý Svět techniky U6. Zájezd byl pro ně odměnou za účast družstva této třídy v televizní soutěži v loňském školním roce.

Ve 2. ročníku byly zahájeny plavecké kurzy. 14. listopadu zahájili kurz o deseti lekcích studenti 2.A a 15. listopadu studenti 2.B.

16. listopadu organizoval prof. Zapletal okresní kolo turnaje ve florbalu. Náš tým ve složení Lukáš Fidler (4.V), Antonín Staněk (4.V), Jan Doležal (4.V), Jan Horkel (4.V), Patrik Winter (4.V), Tomáš Heger (4.V), Jan Zákravský (4.V), Šimon Vacek (3.V), Jan Chrastina (4.W), Martin Brejtr (4.W), Jakub Hejzlar (4.W) a Ondřej Lukáš (3.V) vybojoval 2. místo. V odpoledních hodinách se konala pedagogická rada.

17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii, byl státním svátkem.

21. listopadu se v Brně na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT konal pátý ročník Merkur perFEKT Challenge, kde týmy studentů řešili zadání z oblasti elektroniky a elektrotechniky s využitím populární stavebnice Merkur. Student našeho gymnázia Šimon Prudil (6.V) se soutěže zúčastnil jako člen týmu složeného i ze studentů dalších škol (u nás nebyl dostatek zájemců). Řešili úlohu 'Svalem na robota', a to velice úspěšně neboť zvítězili. 21. a 22. listopadu pořádal prof. Zapletal na naší škole okresní kola volejbalových turnajů pro týmy středních škol. 21. listopadu se turnaje dívek zúčastnilo celkem 6 týmů včetně dvou družstev sestavených ze studentek Jiráskova gymnázia – dívky prvních a druhých ročníků tvořily jeden tým a dívky třetích a čtvrtých ročníků druhý. Našim dívkám se podařilo umístit na prvních dvou příčkách, když si v turnaji poradily ze všemi svými soupeřkami. Ve vzájemném klání si lépe vedla starší děvčata a celkově obsadila 1. místo. Postup do krajského kola si ale zasloužily svými výkony dívky mladší, pro které je soutěž letos postupová. První místo získaly Pavla Brátová (7.V), Julie Hrušová (8.W), Lucie Řezníčková (4.B), Romana Šimková (4.B), Kristýna Malíková (4.B), Pavlína Ševců (4.A), Julie Prokopová (7.V) a Markéta Kubínová (4.A) a druhé místo obsadily Michaela Bílá (5.W), Nikol Urbanová (2.A), Michaela Šnorbertová (6.V), Adéla Cejnarová (6.V), Natálie Linhardtová (6.V), Michaela Kubečková (1.B), Karolína Kaniová (6.V), Nela Voborníková (6.V) a Kateřina Skořepová (6.W). 22. listopadu proběhl turnaj chlapců, kterého se zúčastnilo 5 družstev náchodského okresu. Naši borci podali velmi sehraný a vyrovnaný výkon během celého turnaje, když se jim ve všech zápasech podařilo zvítězit a zaslouženě ovládli celý turnaj. Jiráskovo gymnázium reprezentovali Michal Cepr (3.A), Marek Vlček (8.V), Jakub Kortus (8.V), Josef Matyska (3.A), Vojtěch Jerman (2.A), Radek Jansa (2.A) a Tomáš Jansa (2.A). Pro tuto věkovou kategorii bohužel není letos soutěž postupová, tak našim studentům zůstane titul vítězů okresu Náchod. 22. listopadu proběhl ještě v náchodské plechárně turnaj ve florbalu KB Florbal challenge pod taktovkou prof. Diviška. Naši hráči Josef Matyska (3.A), David Kaválek (3.A), Vojtěch Prouza (3.A), Martin Jirásek (2.B), Erik Dao (6.W), Henrich Klimeš (3.B), Martin Brejtr (4.W), Miroslav Říha (7.V), Jan Melda (2.B), Martin Červíček (2.B), Martin Stuchlík (6.W) a Jiří Dostál (6.V) potvrdili roli hlavního favorita a s přehledem postoupili do krajského kola.

Ve dnech 22.-23. listopadu se pokusil tým našich studentů za doprovodu prof. Štegerové uspět v celostátním kole Dějepisné soutěže studentů gymnázií věnovaném období let 1949-1967 pod názvem Léta strachu a nadějí v Chebu. Do celostátního finále studenti postoupili z krajského kola, jehož se v dubnu zúčastnilo 281 gymnázií z České a Slovenské republiky, mezi 75 školami. V celostátním kole naši školu výborně reprezentoval tým studentů: Alena Žibřidová (8.V), Vojtěch Šolc (8.V) a Jiří Rohlena (8.V).

23. listopadu proběhly v odpoledních hodinách třídní schůzky a sběr papíru. V průběhu dne se uskutečnily volby do Rady školy.

24. listopadu si studenti 8.V a 4.B vyzkoušeli v Beránku nástup na maturitní ples, který se konal v sobotu 25. listopadu.

27. listopadu zhlédlo 17 studentů francouzského jazyka s prof. Havrdovou a G. Škodovou v Praze v Salesiánském divadle představení ve francouzštině Notre Dame de Paris. Do Prahy jeli také studenti s prof. Preclíkem a Geťkem, aby se pokusili o úspěch v Robosoutěži, kterou pořádá ČVUT v Praze. Jde o soutěž robotů postavených ze stavebnice Lego Mindstorms. Týmu DRT ve složení Miroslav Jarý (2.B) a Kurt Hartmann (3.B) se v základní skupině nedařilo, stejně jako více než polovině zúčastněných týmů, a tak do dalších bojů nezasáhli. Tým BrokenCore tvořili Šimon Prudil (6.V) a Josef Krtička (6.V). Ze základní skupiny postoupili z 8. místa, ale úspěch již nezopakovali v následném play-off. Nejlépe dopadl tým Ballistarius ve složení Jan Pikman (7.V), Adam Brychta (7.V) a Štěpán Filip (2.A), který na divokou kartu udělenou pořadateli postoupil do vysokoškolského finále. Prof. Forejt doprovodil postupující tým ve složení Ondřej Vít (7.V), Bára Roztočilová (3.A), David Černý (2.A), Jan Trojtl (2.B) a Benjamin Sichrovský (7.V) na krajské kolo turnaje v piškvorkách do Hradce Králové. Mezi 16 týmy se náš tým se probojoval až do finále, které skončilo remízou. Potom spolu hráli dva nejlepší hráči (za náš tým hrál David Černý) a po další remíze nakonec náš hráč prohrál. Umístili jsme se tedy na druhém místě. Ve škole vyslechli koncert Jana Kryla, který je vzpomínkou na jeho bratra Karla Kryla, studenti sexty a 2. ročníku.

28. listopadu proběhlo školní kolo Dějepisné olympiády a Internetové matematické olympiády. Dějepisné olympiády pro tercii a kvartu se zúčastnilo 37 studentů, z toho 8 studentů vypracovalo velmi obtížný test na požadovaný počet bodů. Byli to Tomáš Heger (4.V), Daniel Fišer (4.V), Jan Chrastina (4.W), Martin Novák (3.W), Jakub Hejzlar (4.W), Jan Krčmář (3.W), Šimon Vacek (3.V) a Ema Strnadová (3.W). Do Internetové matematické olympiády se zapojili studenti Vojtěch Brejtr (7.W), Tomáš Kubíček (7.W), Michal Matoulek (7.W), Jakub Ježek (6.W), Martin Uždil (1.B), Adam Pavlík (1.B) a Daniel Kubrt (1.B), ale nedosáhli výrazného úspěchu.

29. listopadu až 1. prosince se uskutečnilo v Rožnově pod Radhoštěm celostátní finále v turnaji v házené, kde změřil své síly s nejlepšími týmy republiky i náš tým pod vedením prof. Šulce. V konkurenci nejlepších středních škol v Česku se náchodští gymnazisté vůbec neztratili a přestože se tohoto finále zúčastnili v minimálním počtu hráčů, vybojovali nádherné páté místo. Na dosaženém úspěchu se podíleli tito studenti: Jaromír Poláček (3.A), Vojtěch Klikar (7.W), Tomáš Lipovský (6.W), Lukáš Novohradský (5.V), Vojtěch Vyskočil (7.W), Lukáš Černý (7.W), Kurt Hartmann (3.B) a Adam Joudal (5.W).

29. listopadu zhlédli studenti sexty, septimy a 2.-3. ročníku v Městském divadle Dr. Josefa Čížka představení Charles Baudelaire. V pozdně odpoledních a večerních hodinách se tři týmy našich studentů účastnily soutěže v řešení fyzikálních úloh online po internetu. V kategorii třetích ročníků středních škol nás reprezentovalo družstvo studentů 7.W, ve složení: Jana Možíšová, Vojtěch Brejtr, Tomáš Kubíček, Michal Matoulek a David Luášek. Mezi 40 družstvy se umístili na vynikajícím 6. místě. V kategorii o rok mladších studentů za nás bojovaly dokonce dva týmy. Tým ze 2.A dali dohromady Kamila Šimková, Štěpán Filip a Radek Jansa, kterým pomohli Jan Pikman (7.V) a Matyáš Háze (5.W). Umístili se na pěkném 8. místě ze 47 soutěžících. Také tým 6.W ve složení Aneta Vacková, Jakub Ježek a Jiří Moc doplněný Benjaminem Sichrovským (7.V) a Matyášem Házem (5.W) se snažil a vybojoval 12. místo.

30. listopadu si studenti 6.W a členové Hidraku prohlédli zákulisí Klicperova divadla v Hradci Králové. Spolu s prof. Dvořáčkovou a Olšanovou zhlédli představení Romeo a Julie. Do Nové Paky jel na krajské kolo volejbalový tým pod vedením prof. Zapletala. Studentky Natálie Linhardtová (6.V), Adéla Cejnarová (6.V), Michaela Šnorbertová (6.V), Karolína Kaniová (6.V), Michaela Bílá (5.W), Nikol Urbanová (2.A) a Michaela Kubečková (1.B) vybojovaly 2. místo. Ve škole se představili se svými zeměpisnými projekcemi Lenka a Václav Špillarovi. Přednášky Vietnam - od Číny až po deltu Mekongu se zúčastnili studenti sekundy, tercie, septimy a 3. ročníku a přednášky Jižní Afrika studenti 2. ročníku, sexty A a zeměpisného semináře.

V neděli 3. prosince studentky tercie přestrojené za sv. Mikuláše, nebeské anděly a rošťáckou čertici hostovaly ve Vile Barboře na Hořičkách. Dívky hrály a zpívaly, vítaly slavnostně naladěné hosty a obdarovávaly přítomné děti. Podařilo se jim vytvořit příjemnou sváteční předvánoční atmosféru a reprezentovat naše gymnázium.

4. prosince se učitelé a studenti z České republiky připojili na pražské ČVUT prostřednictvím video spojení s astronautem ESA Paolo Nespoli, který v současné době žije a pracuje na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Přesně v 16:40 došlo k živému spojení mezi stanicí ISS, centrálou ESA v Holandsku, Rakousku, Finsku, Itálii a České republice. Poté měla každá země šanci položit v angličtině dva dotazy, na které italský astronaut odpovídal. Akce se v Praze zúčastnila i skupina našich studentů s prof. Preclíkem. Závěr akce patřil vystoupení Úžasného divadla fyziky (ÚDIF) s názvem Vidět zvuk, slyšet světlo. Následoval kvíz, který prověřil znalosti účastníků o vesmíru a ISS a na druhém místě zabodoval Šimon Prudil (6.V) a odnesl si krásnou knížku přímo z ESA. Deset dvojic našich studentů se opět zapojilo do celonárodní sbírky Srdíčkový den, jejíž výtěžek byl použit pro handicapované děti. Část výtěžku této sbírky byla vrácena škole na nákup pomůcek.


5. prosince organizovali studenti 4.A Mikulášské mlsání. Prodejem lahůdek v prostorách školy přispěli na nákup pomůcek pro výuku osob s mentálním postižením v Barevných domcích v Hajnici.

8. prosince navštívili muzeum po vyhlazovacím táboře v Osvětimi studenti maturitního ročníku s prof. Macurou, Noskem a Geťkem. 24 studentů se utkalo ve školním kole Olympiády v českém jazyce. Do okresního kola postupují z 1. kategorie Tomáš Heger (4.V) a Vojtěch Říha (3.V) a z 2. kategorie Jaroslav Grulich (5.V) a Veronika Melicharová (5.W).

Na Univerzitě v Pardubicích se v sobotu 9. prosince konalo krajské kolo Chemické olympiády v kategorii A. Naši školu reprezentovali studenti maturitních tříd a to Lucie Tučková (4.B), Jan Bohadlo (8.V) a Štěpán Jirman (8.V). Tučková skončila na krásném třetím místě a získala tak možnost dostat se do národního kola, pokud jí budou stačit získané body. Bohadlo obsadil páté a Jirman šesté místo.
 
11. prosince se uskutečnila poznávací část Biologické olympiády. Prof. Zapletal jel se studenty do Lázní Bělohrad na Školskou futsalovou ligu. Chlapci David Katuš (4.V), Šimon Petráš (4.W), Jakub Hejzlar (4.W), Jan Horkel (4.V), Ondřej Lukáš (3.V), Jakub Vacek (4.V) a Marián Bydžovský (3.W) vybojovali pěkné 2. místo a do dalších soutěží nepostoupili. 12. prosince jel opět prof. Zapletal se staršími studenty do Předměřic nad Labem na Středoškolskou futsalovou ligu. O 3. místo v turnaji se zasloužili Jáchym Dostál (4.B), Pavel Růžička (4.B), Jaromír Poláček (3.A), Adam Šesler (2.B), Jan Čejchan (6.W), Kryštof Janečka (5.V), Vojtěch Ťokan (5.V) a Vojtěch Výborný (2.A).

12. prosince proběhlo školní kolo Matematické olympiády pro kategorii A. Zvítězil Benjamín Sichrovský (7.V) a na 2. místě se se shodným počtem bodů umístili Vojtěch Balcar (7.V), Tomáš Hak (3.B), Miroslav Říha (7.V) a Ondřej Vít (7.V). Všichni postoupili do krajského kola. Studenti nižšího gymnázia, kvinty, sexty, 1. ročníku a 2.B vyslechli v Městském divadle Dr. Josefa Čížka Vánoční koncert v provedení ZUŠ Náchod.

12. prosince navštívili úpickou hvězdárnu studenti 8.W a 4.B s prof. Klemencem a Macurou a 13. prosince absolvovali stejnou exkurzi studenti 8.V a 4.A s prof. Polákem a Sršňovou.

13. prosince proběhly ve škole Studentské prezidentské volby.
Pod malovanou klenbou zazněly v průběhu velké přestávky populární vánoční koledy s doprovodem kytary, kontrabasu a cajonu v provedení studentů kvinty a prof. Veverky.

14. prosince se naši studenti zapojili do Astronomické olympiády. Prof. Maršíková připravila pro své studenty němčiny ze 4.A Den německé kuchyně s přípravou typických jídel. Oddělení ARO náchodské nemocnice pořádalo Den otevřených dveří. Z naší školy se ho zúčastnilo několik skupin studentů biologického semináře se svými studenty. V odpoledních hodinách proběhly konzultační rodičovské schůzky.

15. prosince jel prof. Preclík se studenty do Prahy na vysokoškolské finále Robosoutěže. T
ým Ballistarius ve složení Jan Pikman (7.V), Adam Brychta (7.V) a Štěpán Filip (2.A) do tohoto finále postoupil na divokou kartu, ale bohužel se mu nedařilo a nepostoupil ze základní skupiny.
 

18. prosince vystoupili žáci dramatické výchovy pod vedením prof. Dvořáčkové se svým vánočním představením nejprve v MŠ na Babí a pak v naší škole pro žáky primy, sekundy a 4.V. 19. prosince měli další vystoupení pro náchodské MŠ v naší aule.

18. prosince změřili někteří žáci kvarty své matematické dovednosti ve školním kole Matematické olympiády. Mezi deseti soutěžícími zvítězil Tomáš Heger (4.V), druhý byl Dominik Rufer (4.W) a o 3.-4. místo se dělili Lukáš Fidler (4.V) a Jakub Klimeš (4.W).

Speciality anglické kuchyně připravili s prof. Maršíkovou 18. prosince studenti 7.V a 19. prosince studenti 5.W.

19. prosince zhlédli v kině Vesmír žáci nižšího gymnázia dokumentární přírodopisný film BBC Earth - Den na zázračné planetě a studenti posledních dvou ročníků film Milada o Miladě Horákové.

20. prosince proběhl v aule již 3. ročník Gymfestu, na kterém vystoupil bubenický soubor Tuctuduka ZUŠ Náchod, Apropos ze ZUŠ Střezina Hradec Králové, TT Band rock na svém posledním koncertu ve starém složení z našich studentů a Tight Trail, což byl nově složený TT Band. Výtěžek byl věnován zčásti na úhradu cestovného a zbytek na charitativní účely. Žáci 3.V jeli s prof. Karáskovou a Rojtovou do psího útulku v Broumově. Podíleli se na sbírce materiálu pro tento útulek. Sbírali staré ručníky, deky, povlečení a jiný textil, který byl použit do psích pelíšků.

21. prosince se konal tradiční Vánoční den her. Počet aktivit se v letošním roce rozšířil a tím se zapojila většina studentů školy. Zbývající studenti trávili den ve skupinkách ve třídách s dohlížejícími profesory s vlastním programem.

22. prosince byli studenti ve škole jen do 4. hodiny a čas naplnili většinou třídními vánočními besídkami se svými třídními učiteli. Pak zazpíval na schodech pro zájemce Sboreček pod vedením Ing. Čejpa.

Ve dnech 23. prosince - 2. ledna byly vánoční prázdniny.

Od 3. do 9. ledna byli na lyžařském kurzu v Deštném v Orlických horách žáci 2.V s prof. Půlpánovou, Víchem a Zikmundovou.

9. ledna jeli do Klicperova divadla v Hradci Králové studenti 6.W s prof. Dvořáčkovou a Olšanovou. Zhlédli představení Kytice.

Ve dnech 12.-13. ledna proběhlo ve škole 1. kolo prezidentských voleb.

14. ledna odjeli na týdenní lyžařský kurz na chatu Labská 66 na Bártlově lávce u Špindlerova Mlýna studenti 1.A s prof. Zapletalem, Diviškem a Javůrkovou.

15. ledna jel prof. Chmelík s několika studenty kvinty, sexty, 1. a 2. ročníku do Hradce Králové na seminář k Matematické olympiádě. 16. ledna se naši studenti zúčastnili v Hradci Králové krajského kola Matematické olympiády pro kategorii A.

17. ledna se naši studenti pokusili uspět v okresním kole Dějepisné olympiády za doprovodu prof. Veverky. Žáci dramatické výchovy zhlédli v Klicperově divadle v Hradci Králové představení Sen noci svatojánské za doprovodu prof. Dvořáčkové a Olšanové. Ve škole proběhlo 2. kolo studentských prezidentských voleb.

18. ledna měli zájemci o studium, jejich rodiče i veřejnost možnost seznámit se se studiem na Jiráskově gymnáziu v rámci Dne otevřených dveří.

20. ledna se konal maturitní ples studentů 4.A a 8.W v Městském divadle Dr. Josefa Čížka. Tradičně hrála k tanci skupina Relax Band. 19. ledna si maturanti vyzkoušeli nástup a předtančení v hlavním sále divadla, čímž završili přípravy na ples.

Ve dnech 21.-28. ledna byli na lyžařském výcviku v hotelu Bára na Benecku studenti 5.V s prof. Slavíkem, Matěnovou a Vrátilovou.

23. ledna se seznámili s nabídkou VŠ na výstavě Gaudeamus v Praze studenti 7.V s prof. Jaroušovou.

25. ledna organizoval okresní kolo florbalového turnaje prof. Divišek a 26. ledna pro jinou kategorii prof. Košvanec.

25. ledna se konal klasifikační pedagogická rada.

Ve dnech 25.-26. ledna byla škola místem dvou volebních okrsků pro 2. kolo prezidentských voleb.

26. ledna odjeli na lyžařský kurz do Deštného v Orlických horách žáci 2.W s prof. Šulcem, Brátem a Pavlíčkovou. Ubytováni byli na chatě Deštná a vrátili se 1. února.

zapsala Martina Javůrková

Autor: Martina Javůrková

Vytisknout tento článek …


Starší kroniky Jiráskova gymnázia
Copyright 2007 www.clickmedia.cz - tvorba www stránek a webdesign. Tento web používá redakční systém Clips.

Prohlášení o přístupnosti | Napište nám | Poslední aktualizace webu: 22.01.2018