Jiráskovo gymnázium » Studentské aktivity » Frisbee


STŘEDOŠKOLSKÁ LIGA ULTIMATE FRISBEE

19.12.2011

V úterý dne 13. prosince se konal v Hradci Králové – Kuklenách další v řadě turnajů středoškolské ligy ultimate frisbee. Přečíst celý článek…

Ultimate frisbee na naší škole

14.10.2011

Možná, že spousta z Vás neví, že již třetím rokem funguje na naší škole kroužek ultimate frisbee. Co to vlastně ultimate frisbee je?

Je to relativně nový sport (hraje se od roku 1968), avšak jeho popularita rok od roku stoupá.

Ultimate Frisbee  je kolektivní bezkontaktní sport s létajícím diskem. Hraje se na hřišti s dvěma koncovými zónami a myšlenka fair play v něm hraje důležitou roli. Hrají proti sobě dva sedmičlenné týmy na ploše velké zhruba jako polovina fotbalového hřiště. Smyslem hry je pomocí přihrávek dopravit disk do soupeřovy koncové zóny a jeho chycením v zóně získat bod. Po chycení disku se hráč musí zastavit (s diskem v ruce se nesmí dělat kroky) a do 10 vteřin disk přihrát spoluhráči. V ultimate frisbee nejsou rozhodčí, sporné situace řeší hráči sami mezi sebou, což vyžaduje od hráčů velkou dávku sportovního chování, vzájemného respektu a zodpovědnosti. Hlavním určujícím znakem ultimate frisbee je Spirit of the Game- duch hry, zvláštnost, kterou byste v jiném sportu jen těžko hledali a která činí tuto hru zcela unikátní. Hráči velmi dbají na dodržování tohoto morálního kodexu a na každém turnaji je vyhlašována cena Spirit of the Game, která není cenou útěchy pro nejslabší mužstvo, ale cenou pro ty, kteří se chovali nejčestněji, a je ceněna obdobně jako 1. místo. Neurčuje ji pořadatel turnaje, ale ostatní týmy.

A právě tuto cenu Spirit of the Game obdrželi ve všech třech podzimních kvalifikačních turnajích studenti našeho gymnázia.

V současné chvíli jsou naši studenti v kvalifikaci na 5. místě (v  konkurenci dalších 18 týmů celé republiky) a mají tak pěkně našlápnuto na obhajobu loňského celkového 6. místa ve středoškolské lize.

Kvalitu týmu potvrdili  4 hráči - Janek Halda, Matěj Fanta, Anička Miltová a Zuzka Vančáková, kteří se s juniorskými reprezentacemi do 17 a do 20 let  účastnili letošního mistrovství Evropy v polské Wroclawi.

Samozřejmě i ostatní studenti- Samuel Mareš, Maruška Hořčičková, Marek Pitaš, Ondra a Dan Hladíkovi, Michal Kopecký, Gábina Ungrová, Monika Venclová, Ondra Kosek, Veronika Říhová, Alena Henclová, Vojta Hruša, Honza Čečetka, Tereza Hurdálková, Lída Vlčková, Sára Hanušová, Martin Schwarz a Jakub Šmída se zasloužili o získání ceny Spirit of the Game a o současné pořadí.

Středoškolská liga bude pokračovat v prosinci, kdy proběhnou kvalifikační turnaje halové části.

Pokud by se kdokoli (i ten, kdo frisbee nikdy nehrál!!!) chtěl přidat, je určitě vítán. Tréninky během září a října probíhají v pondělí a středu 15:30 - 17:00 na stadionu Hamra,  v zimě pak pouze v pondělí 16:00 - 18:00 v tělocvičně přímo na gymnáziu. Bližší informace o ultimate frisbee můžete najít na www.cald.cz (Česká asociace létajícího disku) a www.frisbee.cz nebo přímo u výše jmenovaných studentů, popřípadě u samotného trenéra, pana Zdeňka Krákory.

za příznivce ultimate frisbee           pů

Autor: Petra Půlpánová

Vytisknout tento článek …


f2


f10


f10
Copyright 2007 www.clickmedia.cz - tvorba www stránek a webdesign. Tento web používá redakční systém Clips.

Prohlášení o přístupnosti | Napište nám | Poslední aktualizace webu: 18.02.2018