Jiráskovo gymnázium » Aktuality

Chemická soutěž Chemiklání 2018

Na chemicko-technologické fakultě Univerzity Pardubice se v pátek 9. února konal třetí ročník chemické soutěže Chemiklání. Naše gymnázium reprezentoval již podruhé pětičlenný tým chemiků: Pavlína Knapovská (7.V), Simona Horkelová (7.W), Jan Bohadlo (8.V), Vojtěch Mervart (8.W) a Lucie Tučková (4.B). Při řešení museli soutěžní skupiny předvést své znalosti z anorganické, organické a fyzikální chemie, dokonce i z biochemie. Řešení mnohdy velmi náročných úloh se zúčastnilo na čtyřicetdevět tří- až pětičlenných týmů středoškoláků z České a Slovenské republiky, a taky se tady opět objevil i polsky mluvící tým. Účastníci se v časovém limitu 120 minut snažili vyřešit co nejvíce úkolů. Těch měl tým v každou chvíli šest a za každý správně vyřešený obdržel další, přičemž obtížnost se postupně zvyšovala. Důležitá byla také schopnost logického uvažování a řešení teoretických problémů. Konkurence byla opět veliká, ale náš tým se snažil a tentokrát obsadil krásné 15. místo (vloni to bylo 23. místo). Příští ročník si nechceme nechat ujít a proto hledáme do týmu nové členy. Naši maturanti se po maturitě vydají na vysoké školy a tak budou chybět. Pevně věřím, že získáme rovnocennou náhradu a vytvoříme dva týmy. Všem moc děkuji za vzornou reprezentaci naši školy a přeji další úspěchy.

Autor: Veronika Balcarová

chem1