Jiráskovo gymnázium » Aktuality

Den se zábavnou chemii

V pondělí 26. 6. 2017 jsme s Pavlínou Knapovskou (6.V), Lucii Tučkovou (3.B) a Katkou Jakušovou (3.B) připravily pro děti z MŠ a žáky ze ZŠ v Havlovicích zajímavý den s chemii. Dopoledne jsme rozdělily na tři bloky. První patřil nejmladším dětem z MŠ Hastrmánek, druhý žákům ze ZŠ a třetí jsme realizovaly venku na asfaltovém hřišti pro všechny. Tam jsme předvedly pár exotermických reakcí s typickým chemickým zápachem. Zahrály jsme se na kouzelnice a chtěly jsme dětem hravou formou vysvětlit zákonitostí živé a neživé přírody. Jak je to se vzduchem, proč dýcháme kyslík a vydechujeme oxid uhličitý, jakou další vlastnost má kyslík. Děti nás překvapily svými znalostmi, svoji bezprostředností a ochotou asistovat a nebát se. Ukázaly jsme jim i jiné, barevné pokusy. Největší úspěch měl krvavý chemik, sloní zubní pasta, kouzelná hůl a hořící učitel. Nejen děti, ale i my jsme byly spokojené. Na závěr jsme byly obdarované velkým potleskem a poděkováním ze strany učitelek a pana ředitele. Děti nám dodaly dostatek energie na zvládnutí posledního týdne v tomto školním roce a pan ředitel nás o prázdninách pozval na hrad Vizmburk, který je kulturní památkou a stojí uprostřed lesů u Havlovic. Chtěla bych poděkovat naším studentkám za odvedenou práci a za ochotu se mnou na tomto projektu spolupracovat. Myslím si, že přírodní vědy by se měly rozvíjet už v tom nejmladším věku. Děti si pak více váží přírodu kolem a rozumí ji.

Autor: Veronika Balcarová

chemie 1